Волонтери ініціативи “Порт Франківськ” з Івано-Франківська збирають та відправляють на фронт дрони, здатні нести до 1,5 кг вибухівки. Такі квадрокоптери можуть знищувати легку техніку та живу силу ворога, не наражаючи на небезпеку українських військових.
Виготовляють дрони з китайських запчастин. Вартість “пташки” – близько 400 дол., пише Економічна правда. Волонтери кажуть, що скласти такий дрон після нетривалого навчання може навіть школяр, який має навички роботи з паяльником.
Управління FPV-дронами відбувається через спеціальні окуляри з видом від першої особи. Про це говорить сама абревіатура – First Person View. Цієї весни такі дрони почала виготовляти волонтерська команда “Порт Франківськ”. До цього вона купувала дрони, тактичну амуніцію та інші речі на фронт.
“У якийсь момент до нас почали масово надходити запити на придбання FPV-дронів. На українському ринку не було стільки дронів, щоб закрити навіть чверть від потреби бійців, тож ми вирішили спробувати складати їх самостійно”, – розповідає співзасновник фонду “Порт Франківськ” Роман Капій.
Запустити процес збирання першої партії дронів допоміг програміст Володимир Кабан. Для закупівлі компонентів на першу партію дронів волонтери вклали власні кошти та кошти меценатів. Про свою ініціативу не афішували до моменту успішного випробування 20 прототипів. У травні, коли виготовлені пристрої передали на фронт та протестували їх в умовах боїв, фонд оголосив про збір коштів на більшу партію – 70 бойових FPV-дронів та сімох ретрансляторів сигналу.
КУРС писав, що FPV-дрони від франківських рейверів знищують окупантів. Відео
Спортивний FPV-дрон більш маневрений, ніж традиційні мавіки, може нести до півтора кілограма вибухівки та літати на відстань до 8 кілометрів без ретранслятора. З корисною вагою дрон розвиває швидкість до 60 кілометрів на годину. Вони можуть літати в місцевості зі складними перепонами, долати вузькі місця, рухатися закинутими будівлями. На фронті дрони з високою точністю залітають у ворожі бліндажі, люки танків, автомобілі та вантажівки.
Ціни на FPV-дрони залежать від їх технічних характеристик. Собівартість бойового дрона з китайських модулів – близько 400 дол. Деталі для дронів волонтери купують переважно за гроші меценатів, які оплачують великі партії замовлень від військових. У Франківську їх збирають.
“Ми замовляємо всі модулі з Китаю, а зібрати дрон після нетривалого навчання може навіть десятикласник”, – пояснює Капій.
Дрони в “Порт Франківську” збирають четверо-пʼятеро людей. Усе побудовано на волонтерських засадах, що дозволяє отримувати готові дрони за собівартістю деталей. Можуть робити 15 дронів на день.
За словами волонтерів, альтернативи китайським деталям за співвідношенням ціни та якості немає. Однак китайські заводи продають деталі й росіянам. Виробники часто віддають перевагу великим замовленням, які робить рф, та ігнорують малих замовників, тому для волонтерів закупівлі перетворюються на полювання на потрібні вузли. Капій розповідає, що свого часу росія законтрактувала багато відеопередавачів з частотою 1,2 ГГц і 1,3 ГГц, які використовують для виготовлення дронів-камікадзе, тож зараз ці деталі українцям знайти складніше.
Замовляючи деталі з Китаю, малі виробники сплачують мито і ПДВ. Через це вартість деяких деталей зростає щонайменше вдвічі. Китай безпосередньо в Україну нічого не постачає. Замовляють деталі в Польщу, там платять мито. Потім їх пересилають в Україну і платять мито ще раз.
У 2023 році Верховна Рада звільнила від сплати ПДВ і мита ввезення деталей для безпілотників. Однак для більшості малих виробників ця пільга недоступна, бо вони не зареєстровані як виробники БПЛА.
Зробити внесок на дрони-камікадзе:
- Монобанка — https://bit.ly/3oSj9sM
- Приват: 5169 3600 0792 7811 (Зазулін О.)
“Порт Франківськ” – франківська волонтерська спільнота, що постала з платформи української електронної музики. Більше про них КУРС писав у репортажі “Порт Франківськ: як рейвери допомагають ЗСУ і розвивають мілітарну економіку“.