fbpx

Українські захисники й захисниці отримали право на посмертне батьківство

Суспільство 10:20, 13.03, 2024

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10448. Він дозволить зберігати й використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих захисників та захисниць.

У лютому ВРУ виправила норму закону щодо військовослужбовців у частині забезпечення їхнього права на біологічне батьківство, пише hubz.ua.

Серед ключових положень закону:

  • репродуктивні клітини військових у випадку їхньої загибелі підлягають безкоштовному зберіганню протягом 3 років. Продовження зберігання після можливе за рахунок інших осіб;
  • уповноваженим особам дозволять розпоряджатися репродуктивними клітинами загиблого;
  • загиблий (а), чиї клітини використані після смерті, визнається батьком чи матір’ю дитини, якщо це волевиявлення людини на випадок своєї смерті;
  • нотаріально посвідчене волевиявлення особи до введення в дію цього закону є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням цих репродуктивних клітин.

Зберігати репродуктивні клітини будуть методом кріоконсервації – заморожуючи їх шляхом занурення біоматеріалу у рідкий азот із дуже низькою температурою. Яйцеклітини, сперматозоїди та ембріони, законсервовані таким способом, можуть зберігатися багато років.

Раніше на законодавчому рівні забороняли використовувати репродуктивний матеріал загиблих на війні. Про проблему заговорили після того, як вдовам військових стали відмовляти у можливості завагітніти, використавши їхню сперму. При цьому нібито збиралися утилізувати весь біоматеріал тих чоловіків, які загинули на війні. Згодом чиновники заявили, що це лише правова колізія.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: