fbpx

Від початку року на ринки області не допустили понад тонну овочів із нітратами

Суспільство 14:15, 11.05, 2023

За чотири місяці цього року на Прикарпатті провели ветеринарно-санітарну експертизу 24 759 зразків овочів та фруктів, які реалізувались на ринках області, а це 42 580 досліджень. За результатами не допустили в обіг 1,255 т невідповідної рослинної продукції.

Про це повідомили в головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

Спеціалісти акцентували на тому, як уберегти себе від надмірної кількості нітратів, купуючи та споживаючи ранні овочі і фрукти:

“Перші в сезоні овочі, фрукти і зелень уже на прилавках ринків та магазинів. Але купуючи першу полуницю чи пучок зелені, слід пам’ятати про потенційну небезпеку, яку вони можуть в собі містити. А це нітрати і пестициди”.

Відтак звернули увагу прикарпатців: рання продукція, вирощена в парниках і теплицях, містить у в 2-3 рази більше нітратів. Згідно з дослідженнями, зі свіжими овочами до організму людини потрапляє від 40 до 80 відсотків добової дози нітратів. Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук капуста, редис, зелена цибуля та кріп.

Нітрати – солі азотної кислоти. Первинним їх джерелом для овочів і фруктів є ґрунт. Рослини мають здатність поглинати з насиченого добривами ґрунту надмірну кількість сполук азоту, більше за необхідну. Існують допустимі норми нітратів в овочах, фруктах та зелені, з урахуванням безпечності для організму людини.

Дізнатися про вміст в овочах чи фруктах нітратів або залишків пестицидів можна лише після проведення необхідних лабораторних досліджень.

На сільськогосподарському ринку продаж продукції тваринного і рослинного походження дозволяється лише після проведення її досліджень в державних лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи.

Тож купуючи овочі та фрукти, варто цікавитися у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість, а також вимагати експертний висновок про дослідження продукції, в тому числі і на вміст нітратів.

Для того щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування продукції:

1. Не вибирайте великих плодів, бо це одна з візуальних ознак наявності в них стимулюючих речовин.

2. Уся зелень (кріп, шпинат, петрушка) і огірки повинні бути темно-зеленого кольору; обріз коренів зелені повинен бути свіжим, а огірки – твердими і з тонкою шкіркою.

3. Рання капуста безпечніша, коли не дуже тверда, з яскраво-зеленими блискучими листями і свіжим обрізом. Плоди редису мають бути не дуже великі, але тверді і рівномірно забарвлені, без темних і жовтих плям. При виборі болгарського перцю звертайте увагу на чашечку – вона має бути зелена і мати свіжий обріз.

4. Найбільше нітратів – у серцевині чи качані плода. Тому жорсткі ребра капусти, розташовані біля качана, краще не вживати. Обов’язково видаляйте жовту серцевину з червоного помідора.

5. У домашніх умовах можна дещо зменшити шкідливий вміст нітратів. Головне правило – перед вживанням і приготуванням ретельно мийте полуницю, черешню, овочі, видаляйте пошкоджені та позеленілі частини (картопля, морква), а також замочіть їх на 15-20 хвилин у холодній воді, злийте воду і замочіть іще раз.

6. В огірках і редисі бажано зчищувати шкірку, зрізати плодоніжки і хвостики не менш як на сантиметр з обох бокiв. Це ж стосується й ранньої моркви, буряка. Стебла зелені (петрушка, кріп тощо) накопичують більше нітратів, ніж гілочки, тож краще їх не вживати.

7. Овочі, які не піддаєте термообробці (огірки, помідори, капуста, зелень), перед вживанням окропіть лимонним чи гранатовим соком: їхня кислота має властивість знешкоджувати нітрати. Нітросполуки в шлунку перетворюються на небезпечні лише під впливом нітробактерій, а лимонна кислота швидко заблокує їхнє розмноження.

8. При тепловій обробці рівень нітратів знижується на 60-80%, але відвар із ранніх овочів необхідно злити відразу ж після варіння, а вже потім солити овочі.

9. Не варто тримати овочі довго навіть у холодильнику, адже при зміні температури і тривалому зберіганні нітрати швидко перетворюються на нітрити.

10. Салати найкраще готувати на один раз і не зберігати розрізані овочі в холодильнику.

11. Перед приготування “молодого” борщу овочі варто спершу проварити в невеликій кількості води і злити її, а вже на свіжій – готувати страву.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: