fbpx

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження"

Суспільство 21:34, 22.08, 2022

“Розстріляне Відродження: голоси крізь час” – під такою назвою в Івано-Франківську відбувся мистецький перформанс. У супроводі струнного ансамблю Quattro Corde у Палаці Потоцьких читали поезію митців 20-30-х минулого століття, яких знищив радянський тоталітарний режим.

Мистецький вечір організували будівельна компанія Вертикаль разом з благодійним фондом “Україна – мій Дім“.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 1

“В нас є письменники, митці “Розстріляного Відродження” і сумнозвісний будинок “Слово” у Харкові, про який дуже мало говорять, через те, що радянська, а потім і російська пропаганда, знищували будь-яку пам’ять про українське відродження, зруйнувавши весь пласт української культури”,  – зазначає представник фонду “Україна – мій Дім”, актор Франківського драмтеатру Олексій Гнатковський.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 2
Олексій Гнатковський

До “Розстріляного Відродження” зараховують літераторів, філософів, музикантів – літературно-мистецьку генерацію 20–30-х років 20 століття, репресовану більшовицьким режимом. Харківський будинок “Слово”, про який згадує Гнатовський, у 30-і роки називали “крематорієм”, адже звідти на смерть пішли багато українських культурних діячів. Там застрелився Микола Хвильовий.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 3

 “Ми хочемо відновити пам’ять, ми хочемо вибудувати нову вертикаль нашої свідомості і ми хочемо, щоби про них знали і ми, і наші діти. Якщо я скажу про Миколу Хвильового, то, очевидно, про нього знають, про Миколу Зерова – більш-менш, а про такого діяча, як Євген Плужник, Марк Йогансен, Михайло Драй-Хмара? Це люди, які повністю міняли вектор, ми про них майже не знаємо. Тому ми вирішили створити таку мистецьку акцію, де прочитаємо їхні вірші, будемо говорити про них та їхні біографії”, – каже Олексій Гнатковський.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 4

Актор наголошує, росія взялася за знищення українців не тепер, і не в 2014 році. Рівно 100 років тому радянська репресивна система знищувала все українське.

“Ми бачимо у Харкові будинок “Слово”. Там його збудували для митців, а потім їх всіх знищили, дискредитували. Через сто років українці знову бачать, як системно знищується той самий Харків. Історія повторюється з жахливою циклічністю і завдання кожного українця зупинити цю циклічність і побудувати нашу нову історію”, – каже Олексій Гнатковський.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 5

Кожен відвідувач на мистецькому вечорі отримав збірку із творами та біографіями митців розстріляного відродження, що видала компанія “Вертикаль”.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 6

“В збірках є біографії поетів, їхні вірші. Ми вибрали найбільш яскраві моменти з їхнього життя для того, щоб провести паралель минулого з теперішнім”, – розповідає директорка компанії Ірина Орловська.

Подібні заходи організатори планують провести і в інших містах.

“Незабаром ми плануємо робити мистецькі вечори у Чернівцях і Львові, продаючи за символічну ціну квитки, а гроші спрямуємо на ЗСУ”, – каже Ірина Орловська.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 7
Ірина Орловська

За її словами, компанія “Вертикаль” допомагає армії не тільки матеріально, вона заснувала Центр психологічної підтримки для військовослужбовців, які приїжджають на ротацію, та їхніх сімей.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 3

Також КУРС писав, що за підтримки будівельної компанії “Вертикаль” та БФ “Україна – мій Дім” в Івано-Франківську працював безкоштовний літній табір для діток, які переїхали сюди через війну зі сходу та півдня України.

Відновити пам'ять: у Франківську вшанували митців "Розстріляного Відродження" 9

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: