fbpx

Водохреща-2020: історія та традиції свята

Суспільство 09:01, 19.01, 2020

Щорічно 19 січня відзначається свято Водохреща. Традиційно цього дня згадують важливу подію в житті Ісуса Христа – його хрещення в річці Йордан. Його здійснив пророк Іоан Предтеча, якого згодом також стали називати Хрестителем. Це свято також іноді називають Богоявленням. Цю назву воно отримало через диво, яке сталося прямо під час хрещення.

На Ісуса з небес зійшов Святий дух, який являв собою голуба, і назвав його сином. Таким чином було засвідчено, що Ісус також є Сином Божим. Водохреще прикмети Водохреще безпосередньо пов’язане з життям Ісуса, тому воно входить до числа дванадцяти свят.

Традиції

Головний символ Водохреща – вода. Саме з нею у цей день пов’язані основні традиції та ритуали. Вважається, що 19 січня вона має особливу силу зцілення. Саме тому на Водохреще у всіх храмах, окрім святкової молитви, проводять освячення води. Це потрібно для того, щоб її могли забрати додому люди, велика кількість яких зранку йде до церкви. Цю воду можна пити, кропити нею оселю тощо. Зберігають її, як правило, упродовж року, вважаючи, що всі 365 (чи 366) днів вона має чудодійні здібності.

Ще одна невід’ємна традиція Водохреща – купання у водоймах, які до цього було освячено священником.

У цей день прийнято вітатися: “Христос хрещається!”, а відповідати – “У річці Йордан”.

Що не можна робити в цей день

Забороняється на Хрещення лаятися і сваритися. Особливо якщо ви перебуваєте близько освяченої води або тримаєте її в руках. Вважається, що свята вода може втратити свої цілющі властивості, якщо ви негативно налаштовані або з кимось сваритеся.

На Водохреща категорично заборонено допускати неблагочестивих думок, пліткувати, обманювати. Занурюватися в ополонку треба з чистими помислами! У цей день не можна плакати чи скаржитися. Вважається, що той, хто проливає сльози на Водохреща, буде плакати весь рік.

На Водохреща, як і на більшість релігійних свят, забороняється: в’язати, шити, прибирати, важко працювати. А особливо сувора заборона торкається прання. Згідно з прикметами, не можна прати в цей день, щоб не осквернити воду. Вода в річці стає освяченою та позбавляється від нечисті, а пранням можна все зіпсувати.

На Хрещення не можна давати гроші в борг. І взагалі краще нічого не виносити з дому і не роздавати. Інакше весь рік будете жити в бідності.

Не можна пірнати в ополонку не помолившись. У храмі потрібно прочитати Тропар. А потім перед тим, як зануритися у воду, перехреститися, вимовити “В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа” – і тільки потім пірнати.

Святу воду не можна набирати в брудний посуд і не можна зберігати в пластику. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: