fbpx

Волонтери борються за збереження знаменитого муралу

Суспільство 12:40, 17.06, 2020

У прифронтовій Авдіївці волонтери намагаються врятувати відомий мурал, який встиг стати символом міста. Місцева влада хоче знищити настінний живопис.

Інформаційне агентство vchasnoua.com розповідає про суть конфлікту.

Чому мурал опинився під загрозою

Йдеться про портрет місцевої вчительки української мови Марини Марченко на стіні розбитого будинку, яка дивиться на донецький аеропорт.

Автором зображення став австралійський художник Гвідо ван Хелтен, який написав портрет під час активних боїв за Авдіївку в 2016 році. “Полотном” послужила пробита снарядами стіна дев’ятиповерхового будинку на вулиці Молодіжній, 20. З тих пір фотографії Мура багато разів публікувалися в друкованих та онлайн-ЗМІ, зробивши портрет вчительки справжнім символом Авдіївки.

Однак взимку 2020 року місцева влада запланувала реконструкцію пошкодженого будинку – й існування Мура опинилося під загрозою.
Як розповідає волонтерка фонду «Зорі Надії» Аліна Косівська, активісти звернулися до Донецької облдержадміністрації щодо збереження Мура, але чиновники відмовилися надати йому статус культурного пам’ятника.

Активісти здаватися не будуть

На думку волонтерів, відмова є грубим порушенням закону.

«Відповідно до законодавства, причин для відмови в наданні статусу зовсім небагато, – розповідає Аліна Косівська. – Повинна бути або невідповідність об’єкта вимогам Мінкульту, підтверджена фактами, або некоректна облікова документація. У нашому ж випадку це просто усна «відмазка»: будинок необхідно утеплювати, і мурал нібито нікому не потрібен. Це грубе порушення посадових обов’язків членами обласного управління культури, і ми вже працюємо над тим, щоб залучити їх до відповідальності».

Тепер активісти збираються звернутися в Міністерство культури, щоб домогтися статусу історико-культурного пам’ятника національного рівня для відомого Мура. Аліна Косівська підкреслює, що рішення може прийматися і на більш високому рівні, ніж Донецька ОДА, тому волонтерам обов’язково треба достукатися до відповідних інстанцій.

Волонтерам потрібна підтримка народних депутатів, членів Донецької ОДА, ЗМІ, тому вони просять громадськість звернути увагу на те, що відбувається.

Брудні методи боротьби

За словами Аліни, після того як вона почала боротьбу за збереження Мура, міські чиновники та деякі місцеві жителі стали їй погрожувати.

«Коли місцева влада і скандальні мешканки будинку зрозуміли, що ми не збираємося зупинятися, почалися спроби залякати мене, – розповідає дівчина. – На вулицях знайомі і незнайомі люди кидаються на мене з криками «відчепися від нашого міста», «ми хочемо забути про війну». Деякі місцеві писали на мене фейкові заяви в поліцію в надії, що мене заарештують. Місцева влада нацькувала на мене силовиків, які перерили у мене на базі всі можливі установчі та особисті документи, дозволи і програми, агресивно допитували про роботу фонду, звинувачували у всіх смертних гріхах. При цьому попутно вмовляли залишити мурал в спокої. Звичайно, жодної зачіпки вони не знайшли і були змушені піти».

Волонтерка просить всіх небайдужих підтримати її в боротьбі за збереження Мура.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: