fbpx

Вирощування кабачків: як їх садити і доглядати правильно

Суспільство 12:52, 13.05, 2023
НА ФОТО: Якщо дотримуватися простих порад, навіть новачок зможе зібрати гарний врожай кабачків. Ілюстрація - depositphotos.com

Навіть новачки у садівництві зможуть швидко досягти успіху у вирощуванні кабачків. Слід лише дотримуватися нехитрих, але важливих правил. Як і коли садити кабачки, як їх доглядати й збирати, КУРС пише за рекомендаціями Зеленої садиби.

Як і коли садити кабачки

Для вирощування кабачків потрібен ґрунт, багатий на азот, і грядка на повному сонці. І це, мабуть, основне правило великого врожаю цієї культури. На бідному ґрунті, як і в затінку, кабачки погано нарощуватимуть зелену масу і хворітимуть.

Якщо земля на вашому городі неродюча, підготуйте лунки для посіву кабачків, наполовину змішавши вийняту землю з перегноєм чи компостом. На «жирній» землі можна сіяти кабачки, не додаючи органіку, але в цьому випадку треба переконатися, що ґрунт добре дренований і нема застою води, чого кабачки дуже не люблять.

Найкраще (і для дренажу, і для прогріву землі) садити кабачки на насипані горбочки – від 4-5 насінин в лунку. Відстань між ними приблизно 70 см, залежно від сорту. Коли з’являться сходи, залиште 2 найсильніші сіянці в «горбику».

Можна вирощувати кабачки через розсаду. Це значно прискорить отримання першого врожаю – на два-три тижні в залежності від погодних умов. Перед посівом насіння кабачків для швидшого проростання можна на годинку замочити в воді чи в будь-якому стимуляторі росту.

Зазвичай через три тижні після появи сходів розсаду кабачків можна висаджувати у відкритий ґрунт. Зауважте, що кабачок – теплолюбна рослина. Висаджувати розсаду можна тоді, коли мине загроза приморозків. Інакше її доведеться захищати від низьких температур.

Безпосередньо в ґрунт насіння кабачків сіють в першій половині травня, коли земля достатньо прогрілася.

Як доглядати кабачки на грядці

Особливого клопоту вирощування кабачків не вимагає. На багатому добре дренованому ґрунті і на сонці вони ростуть ніби самі по собі. Але в інших випадках їм треба буде трохи допомогти:

  • Як тільки рослини проросли, замульчуйте довкола них ґрунт соломою, сіном, скошеною травою тощо. Так ви позбавите себе додаткової роботи при вирощуванні кабачків – поливання і розпушування землі. Мульчування не тільки навколо рослини, але і міжрядь позбавить вас ще й необхідності прополювати бур’яни.
  • В посушливе літо кабачкам потрібні поливи, навіть якщо ви їх замульчували. Мульча зменшує кількість поливів, але не скасуовує їх зовсім.
  • Поливати кабачки треба під корінь, замочування листків може привести до хвороб.
  • Для більшого врожаю, особливо на бідному ґрунті, кабачки не завадить підживити. Найкраще використовувати для кабачків органічне азотне добриво. Можна раз-два до плодоношення підживити кабачки настоєм гною, курячого посліду чи зеленим добривом на основі бур’янів. Коли кабачки почнуть утворювати плоди, їм сподобається підживлення настоєм попелу, що багатий на калій. Можна просто розсипати попіл біля кореневої зони рослин, по склянці на один кущ, і гарно пролити водою.
  • Посадіть біля кабачків якісь квіти, що цвітуть все літо: чорнобривці, настурцію, календулу тощо, – це дуже сприятиме запиленню кабачків.

Як запилювати кабачки вручну

Іноді через негоду, що приводить до низької активності комах-запилювачів, можна недоотримати врожай кабачків. Якщо ви бачите, що кабачки цвітуть, але чогось не утворюють зав’язь, треба їм допомогти.

Як вирощувати кабачки

Кабачок утворює жіночі та чоловічі квіти. Комахи переносять пилок з чоловічої квітки на рильце всередині жіночої квітки, й утворюється плід. Потім він розвивається з «мами», а квіти-«тати» просто всихають і осипаються.

Кабачки, як правило, дають багато чоловічих квітів на початку сезону, іноді задовго до того, як почнуть з’являтися перші жіночі. Цим можна пояснити проблему низького зав’язування плодів на ранній стадії вирощування кабачків. Але далі ситуація більш-менш вирівнюється.

Зверніть увагу! На сьогодні виведені самозапильні гібриди кабачків.

Запилювання кабачків вручну
Чоловічі квіти кабачка ліворуч, жіночі — праворуч

Як виглядають чоловічі і жіночі квіти кабачків, гарно видно на фото (дивимося на стебла під квітками). Чоловічі мають пряму тонку ніжку відразу під пелюстками квітки. Вона містить порошкоподібний жовтий пилок. «Дівчинку» легко впізнати за крихітним ембріональним плодом (або зав’яззю), який знаходиться відразу під пелюстками. Залежно від сорту зав’язь іноді більше нагадує потовщену ніжку, ніж плід.

Квіти кабачка, як правило, широко розкриваються вранці і часто закриваються до обіду, тому важливо проводити запилення вранці. Зірвіть з рослини повністю розкриту чоловічу квітку. Зніміть пелюстки, щоб оголити пиляк. Обережно нанесіть пилок на рильце повністю розкритої жіночої квітки. Впродовж наступних кількох днів побачите, як маленькі зав’язі починають набухати і перетворюватися на плід.

Коли збирати кабачки

Залежно від сорту,\ приблизно через 40-55 днів після посадки ви повинні помітити, що ваші рослини починають цвісти. Обов’язково заглядайте під велике листя, бо кабачки легко «ховаються». Ранні дрібні кабачки (до 15 см) є найбільш ніжними та ароматними, їх частий збір може призвести до більшого врожаю.

вирощування кабачків

Кабачки можуть вирости дуже великими, і ви будете вражені, як швидко вони ростуть. Перезрілі кабачки менш смачні, хоча з них можна готувати досить непогану кабачкову ікру.

Зрізайте плоди гострим ножем і зберігайте немитими в холодильнику.

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: