fbpx

Роблять що хочуть: мер Косова Юрій Плосконос розповів, як забруднюють Рибницю

Суспільство 20:10, 20.09, 2019
НА ФОТО: Річка Рибниця. Косів

Мальовнича гірська річка Рибниця, яка протікає через Косів, часто потерпає від забруднення стоками. Лише цього місяця зафіксовано вже два випадки забруднення – 7 і 11 вересня. Міський голова Косова Юрій Плосконос розповів КУРСу, хто забруднює і як захистити річку.

Рибниця, як і багато інших карпатських річок, постійно зазнає забруднення стоками. Цілком очевидно, що скидають стоки в ріку саме місцеві мешканці.

Свіжі випадки – 7 і 11 вересня. В ці дні вода в річці була каламутна, неприродного білого кольору із зеленкуватим відтінком. Міський голова Косова Юрій Плосконос замовив експертизу. Аналіз води показав, що вміст нітритів і аміаку значно вищий від норми. Очевидно, хтось скинув у ріку побутові стоки. І таке тут трапляється нерідко.

Рибниця Косів
Фото Назара Александрука, група “Косів. Діалог” у facebook

Особливо скандальний випадок, пригадує Юрій Плосконос, стався два роки тому. Тоді вода в річці була бура і сильно смерділа. Припускали, що хтось злив у невеличку Рибницю цілу цистерну з асенізаційної вантажівки. Ні тоді, ні тепер зловмисників знайти не вдалося.

Косів річка Рибниця
Фото Назара Александрука, група “Косів. Діалог” у facebook

Стоки індивідуальних господарств постійно потрапляють в ріку, каже Плосконос. «То не є тут ні для кого великим відкриттям. У нас купа невеличких потічків, центральної каналізації для всіх господарств немає, і мешканці, замість того, аби вкласти гроші у нормальну систему індивідуальної очистки, зливають каналізацію в потічки. А звідти вона потрапляє в річку», – пояснює Плосконос.

До каналізаційної мережі у Косові підключені комунальні заклади – школа, гуртожиток, будинок культури, будівлі в центральній частині міста, яка на лівому березі Рибниці. А на правому – приватний сектор, де мешкають приблизно 4,5 тисячі людей. І більшість господарств не мають герметичних септиків. Через це забруднюються ґрунтові води, а самі господарі час від часу намагаються позбутися стоків, тихцем скинувши їх у ріку.

річка Рибниця Косів
Фото Назара Александрука, група “Косів. Діалог” у facebook

«Це дуже велика проблема. У сусідів криниці і септики за кілька метрів один від одного. Недавно в одну криницю пішло таке забруднення, має якраз комісія розбиратися, – каже Плосконос. –  Основна причина такої сумної ситуації – абсолютна відсутність контролю вже 28 років. Люди роблять що хочуть. Ні просвітницько-інформаційної політики, ні відповідальності».

Річка Рибниця Косів
Фото Назара Александрука, група “Косів. Діалог” у facebook

Змусити приватника зробити правильний герметичний септик чи встановити індивідуальні очисні мерія не може. «Пенсіонеру, аби зробити такий септик при нинішній ціні на будматеріали, то пенсії за 5 років треба. Самі розумієте, як ти заставиш», – каже Плосконос.

Але заможніші й свідоміші господарі вже встановлюють і герметичні септики, і очистку. В Косові є 17 садиб зеленого туризму, майже всі вони розміщені саме на берегах Рибниці. «Я спочатку на них грішив, думав, що хтось із них зливає, – каже Плосконос. – Але пройшов по Рибниці і кожен перевірив – то в них все в порядку якраз. Ну, це і зрозуміло, вони з тої річки фактично живуть. Туристи заради неї приїжджають і, якщо забруднено, починають жалітися».

Ще одне джерело забруднення Рибниці – стихійні звалища. Їх багато у селах вище за течією. «На жаль, там сміттєзвалище в потоці – загальноприйнята практика. У таких селах, як Город, Бабин ледве вистачає бюджету працівникам сільради на пів року, тому якусь санітарну очистку, вивезення сміття вони собі не можуть дозволити, у них просто нема на це грошей. І люди отак виходять з положення – все йде в потоки. А потім падає дощ і змиває то все в ріку, яка приносить до нас і далі», – каже Плосконос.

Щоб виправити ситуацію, треба цілий комплекс заходів – і кошти в бюджеті, і просвітницька робота, і відповідальність за порушення. У Косові, каже Юрій Плосконос, цього року вже почали карати порушників штрафами, хоча впіймати зловмисників непросто. «Впіймати можна лише тоді, коли тече. Протекло – не знайдеш. Людина включає насос, виводить шланг в потічок – і викачує з септика. Досить поширене тут явище», – пояснює Плосконос.

Читайте також: Врятувати світ від сміття: як це робить Верховина

За словами мера, перші штрафи цього року були мінімальні (20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, 340 грн). «Але ми пояснюємо, що це попередження і на другий раз ніхто нікого жаліти не буде, по максимуму будемо лупити. До того часу, поки людина не усвідомить, що їй вигідніше буде облаштувати правильний септик, ніж оплачувати ці штрафи», – каже Юрій Плосконос.  

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: