fbpx

З "радіочастотними пушками": понад 380 крадіжок електрики виявили на Прикарпатті

Суспільство 13:14, 08.10, 2019

Від початку року на Прикарпатті викрито 381 випадок розкрадання споживачами електроенергії. Обсяги викраденої електрики складають близько півтора мільйона кВт/год.

Тим, хто хотів обдурити лічильник, довелось сплатити штафів на загальну суму 3,9 мільйонів гривень. В чотирьох випадках крадіжок електрики, окрім фінансової, винуватцям загрожує ще й кримінальна відповідальність.

Усі можливі способи втручання в роботу приладів обліку електричної енергії, а також способи їх виявлення відомі інспекторам «Прикарпаттяобленерго». За даними фахівців компанії, найпопулярнішими способами крадіжки є приховане встановлення так званих «лівих» відпайок кабелів, які постачають електроенергію в будинок поза його обліком, а також застосування різного роду магнітів для втручання в роботу електролічильника. Також почастішали випадки явної фальсифікації та порушення пломб енергонагляду.

Серед «новинок» у незаконній економії – виведення лічильника із ладу за допомогою високочастотних випромінювачів, відомих в народі як «радіочастотна пушка». Такий спосіб крадіжок набув популярності переважно серед косівчан.

Для ефективнішого виявлення використання таких приладів АТ «Прикарпаттяобленерго» співпрацює із ДП «Український державний центр радіочастот». Співпраця уже дала результат – за рік спільними зусиллями виявлено більш як 40 випадків використання «пушок», 20 з яких – у Косівському районі.

Крім того, щороку значно збільшується кількість встановлених індикаторів магнітного поля, які оперативно сигналізують про застосування споживачами магнітів.

В компанії розповідають, що найбільше на електроенергії намагаються зекономити не найбідніші люди. Як правило, це власники торгових центрів, відпочинкових комплексів, виробничих цехів.

Серед лідерів у крадіжках – Івано-Франківськ (89 виявлених крадіжок на мільйон грн від початку року), Долинський (43 крадіжки на 721 тисячу грн) та Косівський райони (39 крадіжок на 420 тисяч грн).

На думку експертів, нова методика визначення вартості безоблікової електроенергії мала б відбити у клієнтів бажання «прикрутити» лічильник, адже суми, які доведеться сплатити за новим тарифом, захмарні – від десятків до сотень тисяч гривень.

Так, з липня 2019 року внесено зміни в Правила Роздрібного ринку електричної енергії, якими передбачено нову методику визначення вартості споживання електроенергії поза обліком, відповідно до якої штрафи за електроенергію, яку споживає абонент поза лічильником, зросли майже вдвічі. За новими Правилами, за безобліково використану кіловат*годину необхідно сплачувати в середньому понад 3,5 грн замість колишніх 1,68 грн.

Щороку недобросовісне споживання електроенергії обходиться крадіям в кругленьку суму. У 2017 році штрафи перевищили 9 мільйонів грн, у 2018 – 13 мільйонів грн.

Та незважаючи на попередження від енергетиків, щороку знаходяться ті, хто самовпевнено намагається платити менше або ж не платити взагалі. Наприклад, нещодавно у одному із торгових центрів м. Долина енергетики викрили факт безоблікового споживання електроенергії на суму більш як 300 тисяч гривень. І хоча адміністрація понад півтори доби створювала перешкоди в доступі до приладів обліку, з допомогою поліції факт обкрадання таки вдалось підтвердити.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: