fbpx

Хто на Прикарпатті збагачується за рахунок субвенцій

Економіка 20:51, 25.12, 2018

Субвенції з держбюджету на соціально-економічний розвиток виділяються місцевим бюджетам на конкретні об'єкти та цілі – на зразок, заміни вікон у школі чи облаштування спортивного майданчика. Часто до цього процесу долучаються народні депутати. Зокрема, минулоріч для бюджетів Прикарпаття обранці "напросили" 337 млн гривень.

У попередніх матеріалах аналітики “Антикорупційної платформи” дослідили, на що ці гроші пішли і хто найбільше заробив на субвенціях. Власне, у підсумковому матеріалі ми зібрали найцікавіші випадки освоєння бюджетних коштів. Зокрема, мова піде про фірми, наближені до народних депутатів та їхніх помічників, що заробили на підрядах за державні кошти.

За нашими підрахунками, протягом 2017 року найбільша сума субвенцій – 92 млн гривень –надійшла на округ №88. Округ представляє нардеп від політичної партії “Народний Фронт” Юрій Тимошенко.

Крім того, округ №88 є рекордсменом з-поміж інших округів області за розмірами субвенцій на ремонт автомобільних доріг та вулиць – загалом 42,6 млн грн. Значна частина цих робіт виконувалась наближеною до нардепа Олександра Шевченка фірмою “ПБС”. Компанія отримала підрядів на понад 31 млн гривень. Для порівняння, найближчий переслідувач “ПБС” в освоєнні субвецій на ремонті автодоріг є ТОВ “Шляховик” із заробітком у 8,1 млн гривень.

Окремо відзначимо ПМП “Оріон“, що освоїло дві субвенції, виділені урядом на капітальний ремонт першого поверху Коломийської центральної лікарні. Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, засновником фірми “Оріон” є Олександра Шульга, дружина помічника нардепа Юрія Тимошенка на громадських засадах Віталія Шульги.

Наприкінці грудня минулого року Департамент ЖКГ облдержадміністрації підписав із фірмою “Оріон” два договори на 586 тис. і 342 тис. гривень. А наступного дня після підписання документів із підрядником повністю розрахувались. Тож виходить, що підприємство виконало роботи по кожному із договорів буквально за один день.  

Освоєння субвенцій фірмою помічника народного депутата можна зустріти і на окрузі №83. Округ знаходиться у межах Івано-Франківська і теж отримав значні фінансові вливання – загалом 86 млн гривень. Представляє місцевих виборців вже згадуваний позафракційний народний депутат Олександр Шевченко.

Тут виділяється підприємство “Добробуд-ІФ”, що належить Олександру Гриніву, помічнику нардепа Олександра Шевченка. У минулому році ТОВ “Добробуд-ІФ” підписало із департаментом ЖКГ облдержадміністрації договорів на загальну суму майже 2 млн гривень. Закупівлі стосувалися поточного ремонту приміщень, заміни вікон та реконструкції опалення у міських школах і садках. При цьому всі 17 договорів були укладені протягом листопада 2017 року.

У Відкритій базі даних помічників народних депутатів значиться, що засновник ТОВ “Добробуд-ІФ” Олександр Гринів у 2007-2012 роках на громадських засадах обіймав посаду помічника народного депутата від Блоку Юлії Тимошенко Ігоря Гриніва, а вже наступного скликання, на платній основі, допомагав нардепу від ВО “Свобода” Михайлу Блавацькому. У новому, восьмому, скликанні Олександр Гринів числиться помічником народного депутата Олександра Шевченка на громадських засадах.

Не менш цікаво освоювалися субвенції, виділені урядом для ремонту доріг і вулиць міста Івано-Франківська. Субвенції призначалися для капітального ремонту вулиць Набережна, Польова та дорожнього покриття від стадіону “Рух” до вулиці Дорошенка. Характерно, що всі ці роботи виконувалися ТОВ “ПБС”. Загалом, фірма, наближена до Олександра Шевченка, заробила на підрядах від субвенцій 16,7 млн грн.

В цю суму входять субвенції виділені на ремонт стадіону по вулиці Карпатській. Зокрема, Департамент ЖКГ Івано-Франківської облдержадміністрації із фірмою “ПБС” у останні дні грудня 2017 року уклав три прямі договори. Загалом, сума коштів, що була виділена на цей об’єкт, перевищила 1,5 млн гривень, це означає, що Департамент повинен був провести аукціон в системі ProZorro на закупівлю капітального ремонту стадіону. Проте замовник цього не зробив, чим і порушив закон. Фактично за кілька днів до нового року підрядник мав виконати капремонт бігових доріжок, пішохідних доріжок та облаштувати шар асфальтобетону на загальну суму понад 2 мільйони гривень. Проте, як виявилось, компанія “ПБС” ще до укладання договорів і до виділення коштів вже приступила до ремонтних робіт.

Також “ПБС” здійснювало благоустрій території до стадіону “Хет-Трик по вулиці Чорновола. Що цікаво, роботи по останньому договору замовник оплатив через два дні після підписання угоди.

Після публікацій та звернення “Антикорупційної платформи” Нацполіція відкрила кримінальне провадження та тривають слідчі дії.

1

Подібна картина зустрічається на окрузі №86. Тут найбільшу суму субвенцій освоїло приватне підприємство “Таля”. Її керівник, Ярема Новицький, уже два скликання поспіль працює помічником нардепа від політичної партії “Народний Фронт” Анатолія Диріва, а Дирів, у свою чергу, представляє у парламенті той самий округ №86. Саме підприємство “Таля” по субвенціях уклало 10 договорів на загальну суму 6,7 млн грн.

Окремо відзначимо підприємця Віталія Іванського. У минулому році він уклав 9 прямих договорів із Департаментом ЖКГ облдержадміністрації на 4 млн гривень. На той період Віталій Іванський був помічником депутата обласної ради Назарія Іваніва, а той очолював Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА.

Відзначимо, що Віталій Іванський став одним із фаворитів Департаменту ЖКГ Івано-Франківської ОДА у період “грудневих жнив”, що припали на кінець 2017 року. Тоді із підприємцем було укладено 8 договорів на загальну суму понад 2 млн гривень. При цьому всі ремонтні роботи на об’єктах він мав провести також дуже оперативно: з 27 до 31 грудня.

Також у списку освоювачів субвенцій на окрузі №86 є підприємство депутата Рожнятівської районної ради від БО “Батьківщина” Віталія Тисяка. Задеклароване ним ПП “Афон Плюс” освоїло підрядів на загальну суму 2,7 млн гривень.

А ось округ №84, який представляє нардеп від “Блоку Петра Порошенка” Михайло Довбенко, загалом отримав від уряду 41 млн гривень державних субвенцій. З них 1,5 мільйона було направлено для ремонту доріг у Галицькому районі. Сюди входить субвенція на півмільйона, призначена для капремонту дороги Тустань  Маріямпіль – Довге.

Ремонт цієї дороги вже попадав у поле зору аналітиків “Антикорупційної Платформи”. З’ясувалося, що поточний ремонт дорожнього покриття між селами Тустань, Маріямпіль і Довге, що у Галицькому районі, ведеться уже третій рік. За цей час для ремонту перших десяти кілометрів дороги було укладено понад три десятки договорів із п’ятьма різними підрядниками. Чиновники ділили фінансування на дрібні суми та укладали прямі договори з конкретними підприємствами в обхід системи Prozorro, через яку треба було проводити закупівлі. Наразі за зверненням “Антикорупційної платформи” відкрито кримінальне провадження і триває слідство.

Одну із субвенцій на окрузі №84 освоїло підприємство, пов’язане із дружиною народного депутата Володимира Шкварилюка. Сам нардеп потрапив до парламенту за списками політичної партії “Народний Фронт” і нині обіймає посаду Секретаря комітету Верховної Ради з питань бюджету. Більше того, Володимир Шкварилюк родом із Тлумацького району, а “за збігом обставин” цей регіон розташований у межах 84-го виборчого округу.

Реконструкцію спортмайданчика у с. Кінашів Галицького району виконувало ТОВ Будівельна компанія “Княжий Галич”, а сума договору становила 590 тис. гривень.

Як свідчать дані аналітичної системи Youcontrol, одним із кінцевих бенефіціарних власників підприємства “Княжий Галич” є Олександра Шкварилюк, дружина народного депутата Володимира Шкварилюка.

Не менш цікаво освоювались субвенції на окрузі №85, який представляє позафракційний народний депутат Віктор Шевченко. Туди протягом 2017 року уряд направив 25 млн гривень.

Тут можна згадати про субвенцію у розмірі 500 тис. гривень на капремонт приміщень “Льодової арени” у місті Калуш. Кошти освоювалися у період “грудневих жнив”. Зокрема, договір на виконання робіт Департамент ЖКГ облдержадміністрації уклав з ТОВ “Еверестбуд-2017”. Фірма Альберта Шафікова, старшого тренера хокейного клубу “Калуський легіон”, виконала ремонтні роботи всього за один день. Так, сторони підписали угоду 27 грудня, а вже наступного дня із підрядником розрахувалися.

Аналіз державних субвенцій на соц-економрозвиток районів Івано-Франківщини показує, що механізм виділення і освоєння бюджетних коштів відбувається по-різному. В окремих випадках нардепи сприяють виділенню коштів з держбюджету на свої округи, а наближені до них компанії успішно освоюють ці кошти на ремонтних роботах.

Вплив народних депутатів на процес розподілу державних субвенцій відчутний. Обранці намагаються бути причетними до все більшої кількості об’єктів, щоб максимально охопити свої виборчі округи та здобувати симпатію виборців. Та більш пропозра процедура затвердження переліку об’єктів, на які направляються субвенції, гарантує кожному регіону рівномірний розподіл коштів та зменшить політичну заангажованість процесу.

 Тетяна Черниш, Ольга Симчич, Остап Бринський

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

*Дослідження підготовлене на основі аналізу Додатку №1 до розпоряджень Кабінету Міністрів України про “Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій” за період 2017 року. Субвенції прив’язувалися до виборчих округів за географічним принципом. Опрацювання інформації здійснювалося ручним способом. Це могло вплинути на їх повноту та точність.

*Робота аналітиків оплачена за підтримки наших європейських партнерів. Для створення цього матеріалу не витрачено жодної бюджетної гривні.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Центр “Антикорупційна платформа”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: