fbpx

Побачив світ тизер музичних фільмів проєкту "Невідомий Бортнянський"

Культура 15:52, 03.08, 2021

Вже цієї осені в Івано-Франківську відбудеться прем’єра п’яти музичних фільмів, де звучатимуть віднайдені хорові концерти, написані геніальним українським композитором Дмитром Бортнянським.

Виконує всі п’ять творів Івано-Франківський Камерний хор «Воскресіння». Самі зйомки відеоробіт проходять в різних храмах України. Поки робота над фільмами продовжується, у мережі відбулась прем’єра тизера проєкту «Невідомий Бортнянський».

Учасники проєкту зізнаються, що їх переповнює море емоцій. Адже, цією роботою вони вписують нові сторінки в історію української культури, зокрема, хорової класики.

«Сьогоднішнім проєктом ми справді відкриваємо нові сторінки творчості Бортнянського. Я дякую Богу і всій команді, чудовому хору «Воскресіння», з яким ми працюємо 11 років, дякую Українському Культурному Фонду, який надав нам підтримку й довірив нам цю велику справу – пред’явити світу п’ять нових хорових концертів Дмитра Бортнянського, які в силу різних обставин були забуті, занедбані, зачинені від широкого загалу, від суспільства, від музичних кіл», – відзначив керівник проєкту, диригент Володимир Рудницький.

Зйомки фільмів відбуваються на п’яти локаціях, в п’яти містах України. На сьогодні вже відзняли роботи в Києві, Чернігові та Одесі. В храмах цих міст звучали віднайдені і заспівані вперше в Україні концерти Дмитра Бортнянського. В Михайлівському золотоверхому соборі в Києві – концерт “Воскликніте, вся земля: работайте Господеві”. В Одесі, у храмі Успіння Богородиці записується концерт “Услиши, Господи, мой глас, когда к Тебі взиваю” і у Чернігові вже записали концерт “Благовістих правду в Церкві велицій”. Всі локації зйомок пов’язані з життям і творчістю Дмитра Бортнянського. І таким чином організатори проєкту намагаються наблизити композитора до сучасного глядача.

«У фільмах ми прагнемо не тільки представити полотна композитора через чудовий спів Камерного хору «Воскресіння», через чудові храми, в яких ці концерти виконуються, але також наскрізно будуть проходити лінії життя композитора. Ми відкриватимемо нові сторінки, побуваємо у Глухові. Познайомимося з сучасним хором, який співає в Глухові і продовжує справу Бортнянського. Подорожуючи різними містами, ми пов’язуємо життя Бортнянського з Україною. Його творчість, його надзвичайно цікаве, повне пригод життя», – розповіла режисера Любов Терлецька. 

Ноти рідкісних шедевральних творів збирали більше десяти років. Працювала над цим докторка мистецтвознавства, дослідниця творчості Дмитра Бортнянського Ольга Шуміліна. Саме вона натрапила в архівах на невідомі рукописи і довела, що вони належать Бортнянському. Особливість віднайдених творів українського композитора Дмитра Бортнянського в тому, що в них надзвичайно збережена доба класицизму. Збережений дух класичного, українського духовного хорового концерту.

«Це перший великий плюс, який закладає будь-якому хоровому колективу, будь-якому диригенту фундаментальні знання й навики, які потрібно потім вдосконалювати на музиці композиторів романтизму, сучасності. Друге – величезна маса оптимізму. Можливо, європейського, італійського, де він вчився. Цей оптимізм несеться з кожного його твору. Він всюди по-різному представлений, в мінорі, в мажорі. Просто неймовірна творчість великого генія, нашого українського генія з Глухова Дмитра Бортнянського», – акцентує Володимир Рудницький. 

«Проєкт Невідомий Бортнянський, який підтриманий Українським Культурним Фондом є надзвичайно важливим для сьогодення. Таким чином ми хочемо показати, що у нас є велика історія. У нас є велика культура. Наш великий, хоровий, партесний концерт, який вплинув на українську музику, на музику того періоду. Що важливо – це наша духовна традиція, наша історія. І повертаючи історію, ми укріплюємо нашу національну ідентичність. І тому так важливо сьогодні актуалізувати наше в нових умовах. Завдячуючи УКФ, ми маємо честь відновити духовні, неймовірно красиві зразки, нашого національного композитора Дмитра Бортнянського», – додав продюсер проєкту Роман Дзундза.

За 30 років незалежності України це найбільший і найдорожчий проєкт в Івано-Франківську. Його повинні реалізувати до кінця жовтня.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: