fbpx

Літфестиваль "Прописи" у Франківську: молодих письменників мотивували заявляти про себе

Культура 18:18, 15.09, 2021

Перший літературний фестиваль-воркшоп «Прописи» проходив у Івано-Франківську з 9 до 12 вересня. Наступного разу його проведуть в іншому місті, бо організатори прагнуть зробити цей фест мандрівним.

Літературний фестиваль «Прописи» найперше створений для молодих авторів, які вже володіють українським словом, але поки що не змогли видати свою першу книгу. «Прописи» покликані допомогти їм не лише отримати поради та підказки від відомих письменників щодо написання текстів, а й рекомендації, як пробитися на літературно-книжковий ринок, пише Укрінформ. В Українському ПЕН, якому належить ідея фестивалю, вважають цю проблему не другорядною, а тому й взялися за її розв’язання.

Остап Сливинський
Остап Сливинський

«Сьогодні немає видань, які би підтримували молодих авторів. Навіть інтернет-ресурсів недостатньо, як і паперових, де могли б друкуватися початківці з перспективою, що їх побачать видавці, редактори – і допоможуть увійти в цей процес. Ще одна наша важлива мета – це з’єднати покоління. У нас є лектори-спікери – відомі письменники й автори-учасники фесту, а це люди до 35 років, які ще не мають виданих книжок. Нам дуже важливо створити таку атмосферу на фестивалі, щоб усі вони почувалися рівними», – говорить віцепрезидент Українського ПЕН, куратор Літературного фестивалю-воркшопу «Прописи», поет і перекладач Остап Сливинський.

Учасниками цьогорічних «Прописів» стали 10 молодих авторів. Їх обрали із 60 початківців, які погодилися взяти участь у літературному конкурсі. Усі прислали фрагменти своїх творів, які були опубліковані у соцмережах чи інтернет-виданнях, та бібліографію.

Літфестиваль "Прописи" у Франківську: молодих письменників мотивували заявляти про себе 1

Програма навчання молодих авторів – різножанрова і насичена. Водночас вона ставить акценти на тому, чого бракує сьогодні в українській літературі.

«Ми багато років бідкались і розводили руками, що в нас немає жанрової літератури, великого роману, що нема доброго кіно, доброї сценаристики, бракує драматургії, критики. Воно все є. Я бачу, як за останні роки активно розвиваються українське кіно, сценаристика. Дедалі кращими стають справи з українською драматургією. Думаю, в Україні нині бракує фахової й хорошої критики, ми відкриваємо перед нашими учасниками і ці двері. Ми вчимо, як писати критику і як на неї реагувати письменнику», – розповідає Остап Сливинський.

«Ми б хотіли започаткувати таку ініціативу, що володіти словом і бути совісною людиною, думати про читацьку авдиторію та плекати свій талант – це важливо для входження у цю спільноту. Тут тебе підтримують і знамениті, й менш знані письменники, які готові поділитися і розповісти про свій шлях – як будувати літературну кар’єру, як дивитись і читати договори, що розуміти про авторські права”, – каже членкиня правління ПЕН Україна, письменниця Лариса Денисенко.

 Лариса Денисенко
Лариса Денисенко

Денисенко зізнається, що працювати з 10 учасниками «Прописів» набагато легше, ніж із групами літературних шкіл чи лабораторій, де навчатись писати може прийти до сотні людей одночасно. Молодим авторам письменниця радить брати участь у різних конкурсах, а в разі поразок – не засмучуватись і впевнено йти до мети.

КУРС писав, що український ПЕН оголосив молодих авторів на фестивалі-воркшопі “Прописи” у Франківську

«Я пропоную і радила б робити відеоблоги читань своїх творів. Нині дуже відкрита мережа соціального впливу видимості – від тіктоку до фейсбуку і просто блоги на різних платформах. Людина може собі навіть сайт створити і там писати. Ми можемо думати, що ми надзвичайно талановиті, але коли цього ніхто не помічає, ти починаєш зневірюватись, і це – нормальна хвиля. Треба просто виходити на ширші майданчики і не боятися цього. Коли є прагнення писати, пишіть», – радить Лариса Денисенко.

Літфестиваль "Прописи" у Франківську: молодих письменників мотивували заявляти про себе 2

На закритті фестивалю 10 учасників – молодих авторів поезії, прози та літкритики – презентували свої свіжі тексти та ідеї. Підсумком для учасників «Прописів» має стати альманах, куди увійдуть тексти початківців. Організатори фестивалю сподіваються, що це стане своєрідною візитівкою для молодих авторів.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: