fbpx

У франківській ратуші почався монтаж виставки "Ревізіоністський синдром", її відкриють 3 грудня

Культура 14:11, 01.12, 2021

Вже 3 грудня на третьому поверсі франківської ратуші відбудеться виставка художньо-дослідницького проєкту “Ревізіоністський синдром”. Це перша колаборація Юрія Андруховича та Нікіти Кадана, а також перший проєкт Кадана, присвячений локальному контексту Франківська. У виставці йдеться про політично обумовлене “переписування” мистецької історії, а також про так звану “узгоджену картину світу” – в тому числі в психічному вимірі. 

Виставка відбудеться з 3 по 30 грудня, а її відкриття з екскурсією від Нікіти Кадана та Юрія Андруховича – в п’ятницю, 3 грудня, о 17:00. Для входу на виставку треба придбати квиток у краєзнавчий музей.  

Виставка сформована зі спогадів N. — невідомого франківського художника, що по пам’яті відтворив картини, побачені на спільній виставці східно- та західноукраїнських авангардистів у Станіславові в 1931-му. Картини N. малював вже у зрілому віці — коли страждав на ревізіоністський синдром і вірив, що його розповіді про минуле впливають на перебіг подій та змінюють історичну дійсність. У франківській ратуші буде представлено понад 50 робіт N. Решта, ймовірно, була втрачена або знищена опікунами як мотлох.

Разом з роботами N. у проєкті можна буде почути архівний 10-хвилинний запис харківської радіопередачі, який, ймовірно, є єдиним свідченням існування виставки у просторі та часі.

Нікіта Кадан (куратор та дослідник): “Історія мистецтва деколи є ключем до політичної історії. Втім, історію мистецтва легше любити. Її хочеться захистити від крові та політичного бруду. Вона кровоточить та п’є кров по-справжньому, як і належить будь-якій історії людських справ.

Юрій Андрухович (письменник, дослідник радіо): “Я ще ніколи не брав участі у проєктах, де історія міжвоєнного аванґарду 1920-30-х років аж так рельєфно нагадувала би про свій трагізм і болісно втручалася в наше сьогодні. Сенсаційна знахідка Нікіти більш як півсотні робіт незнаного франківського художника-“ревізіоніста”, що пішов із життя довічним пацієнтом обласного психдиспансеру, не тільки приголомшує, але і спокушає перевинаходити минуле, заповнювати його фактами історичної Альтернативи. Окремий бонус: де ще ви почуєте реальні радіоголоси з 1931 року. Приходьте до ратуші на зустріч із Неможливим!

Альона Каравай (організаторка): “Цей проєкт багатошаровий. Уважний глядач точно зробить не одне відкриття, розглядаючи експозицію та слухаючи радіозапис. До такої уважності в наш швидкий час ми і запрошуємо – спочатку в нешвидке місто Івано-Франківськ, а з наступного року, сподіваюсь, і в інші міста.

Проєкт створено за долучення дослідницької групи митців за участі Нікіти Кадана, Юрія Андруховича, Олександра Сушинського та Лєри Полянськової. Втілюють та організовують команди агенції proto produkciia та франківської галереї “Асортиментна кімната”. До речі, працюють над проєктом з осені минулого року та обіцяють непересічну культурну подію.

Проєкт об’єднав цілу низку місцевих організацій та меценатів з Франківська, які підтримали його матеріально. Та став можливим завдяки громадському ресторану Urban Space 100, програмі Малих грантів від Теплого Міста, радіо Urban Space 100, Центру польської культури та європейського діалогу у Франківську, Друкарці, Сімейній ресторації Мулярових, готелю “Станіславів”, франківському відділенню Beetroot, а також завдяки приватним меценатам та колекціонерам. Серед них: Юрій Балинський, Тарас Пилипів, Ігор Полич, Марія Сташук та Сергій Гнатчук.

Нікіта Кадан на #Йоd:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: