fbpx

У франківському костелі Христа Царя на Великдень звучить єдиний в області орган: історія інструмента

Культура 13:54, 04.04, 2021
НА ФОТО: Орган в костелі Христа Царя в Івано-Франківську. Фото - Суспільне. Карпати

Сьогодні католики святкують Великдень. Вже понад 20 років в Івано-Франківську у костелі Христа Царя святкову месу супроводжує орган. Це єдине місце на Прикарпатті, де можна почути його звучання, пише Суспільне Карпати.

Інструмент виготовили у 1939 році у Голландії на фірмі “Fa. L. VERSCHUEREN orgelbouwers HEYTHUYSEN”.

У Франківськ орган­­­­­­­ привезли у 1993-му. Майже сім років він був розібраний, оскільки грошей на його монтаж не було. У 1999-му інструмент встановили та налаштували, а ще за рік – освятили.

“Кожен орган особливий по-своєму, немає однакових. Переважно виготовляють на замовлення під храм, архітектуру, акустику. Наш – перевезений з Голланадії. Так сталося, що там закривалися костели, і пара вирішила проспонсорувати орган до Франківська”, – розповідає Тетяна Камінська.

Органістка Тетяна Камінська 10 років грає на єдиному в Івано-Франківській області органі
Органістка Тетяна Камінська. Фото Суспільне. Карпати

Жінка понад 10 років грає на органі у костелі Христа Царя.

Музикою займається з чотирьох років. Тетяна каже, що її дідусь також був музикантом. Спочатку органістка грала вдома, а з 12 років навчалася у музичній школі. Згодом закінчила музучилище. Зараз вчиться в Інституті Богословських наук Непорочної Діви, що у Городку на Хмельниччині, на відділі сакральної музики.

“Це наразі єдиний такий заклад в Україні, де готують майбутніх музикантів-органістів або “підтягують” тих органістів, які хочуть досягти якогось рівня. В нас чудові викладачі: пані Регіна з Молдови, Катерина з Одеси та декан нашого відділу Ярослав Росочинський”, – розповідає органістка.

Зараз Тетяна вчиться на четвертому курсі: “Звичайно, зміни відчутні, навіть парафіяни підходять і хвалять, кажуть: “Такий гарний акомпанемент, так ростеш”. Також рада, що можу передавати знання нашій молоді, яка зараз стала дуже активною і хоче грати на месах”.

Окрім того, розповідає жінка, в інституті вчать писати супровід і вступи до пісень. Так, наприклад, вступ до великодньої пісні “Wesoły nam dzień dziś nastał”, який звучить у відео, написала Тетяна.

Орган має два мануали, 24 регістри і педаль.

орган у Франківську супроводжує меси в костелі Христа Царя
Фото Суспільне. Карпати

“Регістровка впливає на забарвлення звуку. Що більше регістрів, то можна яскравіше передати характер самого вступу, бо звичайно, коли ти граєш твори літургійного характеру, має бути стриманий супровід. Ну а на концертах можна використати всю палітру органа”, – каже Тетяна Камінська.

Такий вигляд має інструмент ззаду.

Єдиний франківський орган
Фото Суспільне. Карпати

Заходити сюди можна тільки майстру або ж у супроводі органіста.

Інструмент має приблизно 1600 труб. Найбільша – заввишки до чотирьох метрів, найменша – як олівець. Як розповідає органістка, від їхнього діаметра залежить звук. У найменших звучать флейти, а в найгрубших – баси.

єдиний орган на Прикарпатті - в костелі у Франківську
Фото Суспільне. Карпати

“Зараз функцію подавання повітря в міхи виконує електрика. Раніше цим займалися чоловіки (кальканти), які всю месу стояли на своєму місті і качали ногами повітря. Коли вони переставали качати, тоді припинявся звук”, – розповідає Тетяна.

Востаннє орган налаштовували близько двох років тому. Доглядає та ремонтує інструмент майстер Петро Сухоцький. Чоловік – знаний органіст, він грає у луцькому кафедральному соборі святих Апостолів Петра і Павла.

майстер Петро Сухоцький
Фото Суспільне. Карпати

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: