fbpx

У Франківську відкрили виставку старовинних світлин жителів Станиславова

Наша історія 09:35, 08.05, 2024

У краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка “Обличчя на світлинах фотосалонів Станиславова”, що присвячена 362-й річниці міста Івано-Франківська. На ній представлені світлини, виконані станиславівськими фотографами.

Про це пише КУРС з посиланням на Івано-Франківський краєзнавчий музей.

Виставку відкрили вчора, триватиме вона місяць.

“Обличчя мешканців міста, які дивляться на нас із далекого минулого, вражають і заворожують”, — йдеться в повідомленні.

За матеріалами краєзнавиць Олени Бучик та Наталії Храбатин музейники розповіли про відомих станиславівських фотографів і популярні міські фотоательє.

Фотографи працювали не тільки в ательє, але при потребі могли виїхати в помешкання замовника чи на природу. Майстри фоторафії дуже турбувалися про якість своїх робіт, адже на кожній фотографії ставився логотип ательє.

У Франківську відкрили виставку старовинних світлин жителів Станиславова 1

Найдавнішим відомим станиславівським фотографом був Ф. Величко, який працював у місті в другій пол. ХІХ ст. А першим фотоательє в Станиславові ввжається студія родини Едерів, заснована у 1888 році. Також одним із найстаріших у нашому місті є фотоательє “Рембрандт”, яке з 1909 року і до наших днів розміщене по вулиці Січових Стрільців, 16.

Чи не найвідомішим фотографом Станиславова і всієї Галичини був Юзеф Едер (1830-1903), який розпочав свою кар’єру у Львові. Едер був учасником та призером багатьох виставок у Львові та Відні. Велике визнання майстрові принесли світлини з видами міст, панорами та пейзажі, а також портрети.

З 1888 року Едер працював у Станиславові, де відкрив ательє по вулиці Сапєжинській, 5 (тепер вулиця Незалежності). Пізніше воно переїхало у будинок № 9 на тій же вулиці. 16 вересня 1903 року Едер помер у Станиславові у віці 73 років. Його роботу продовжили донька Теофіла і син Владислав.

У Франківську відкрили виставку старовинних світлин жителів Станиславова 2

Ще однією знаменитістю старого міста був Тадеуш Артиховський, який працював у Станиславові з 1860-х років до поч. ХХ ст. Він мав фотоательє, яке знаходилось по вулиці Сапєжинській, 18 (будинок не зберігся). Фотограф вів активне громадське життя.

Були в Станиславові й фотографи, які прибули з великих міст. По вулиці Заболотівській, 6 (теп. вул. Грушевського) знаходилось ательє фотографа Броніслава Рапацького (1846–1926), який працював у Варшаві, мав філію у Львові й нарешті відкрив свій заклад у Станиславові. Він майстерно робив дитячі й сімейні фотографії.

У Франківську відкрили виставку старовинних світлин жителів Станиславова 3

Дуже відомим у Галичині й Буковині був фотограф Лео Розенбах, чиє ательє знаходилось по вулиці Третього Мая, 3 (тепер вулиця Грушевського). В 1906 р. Розенбах переїхав до Чернівців. Його ательє в Станиславові викупила пані Емілія Обст і назвала власним іменем. Щоб привабити клієнтів до новоствореного ательє “Емілія”, власниця прикрасила свій заклад розкішною різьбленою брамою в закопанському стилі. Емілія гідно продовжувала справу свого знаменитого колеги, дбайливо зберегла всі кліше від його фотографій.

У міжвоєнний період у Станиславові працювали фотостудії Едерів по вул. Сапіжинській, 9 (теп. вул. Незалежності), “Емілія” по вул. 3 Мая, 3 (теп. вул. Грушевського), «Рембрандт» по вул. Собєського, 20 (теп. вул. Січових Стрільців), Н. Вайхрауха по вул. Каземирівка, 6 ( теп. вул. Гетьмана Мазепи) та інші.

Виставку можна переглянути у залі “Міський побут кінця ХІХ – поч ХХ ст.”.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: