fbpx

Бізнес у будівлі старої школи: як на Прикарпатті підприємиця приватизувала майно місцевої громади

Економіка 18:43, 11.09, 2023

У селі Конюшки на Івано-Франківщині незабаром з’являться новий магазин, гуртівня та заклад швидкого харчування. І все – в одній будівлі.  Місцева підприємиця Мар’яна Лукаш вирішила розширювати власну справу й приватизувала споруду через державний онлайн-аукціон. Чому зацікавилася саме цим об’єктом та як купила у місцевої громади будівлю старої школи – розповідаємо у матеріалі.

Рогатинська міська рада виставила на онлайн-аукціон у державній електронній торговій системі Прозорро.Продажі для приватизації нежитлову будівлю старої школи  у жовтні минулого року. “Те, що треба”, – зрозуміла Мар’яна Лукаш. У Конюшках школа працює в іншому приміщенні, а ця будівля була зачиненою впродовж багатьох років. До того ж у сусідньому селі тепер діє опорний навчальний заклад.

Маряна Лукаш купила стару школу в селі Конюшки

«Я шукала приміщення саме в Конюшках, адже сама з цього села. Ми з чоловіком дізналися від знайомих, що буде такий аукціон, і вирішили взяти в ньому участь, адже якраз планували розширити бізнес.

Наразі в нас є один магазин, але він в Рогатині й працює в орендованому приміщенні. Власне, у селі є вже магазини, але гуртівні і закладу харчування – немає. Тож ми спробуємо працювати у цьому напрямі», – розповідає Мар’яна.

Дізнавшись більше, як працюють державні онлайн-аукціони Прозоро.Продажі та оглянувши об’єкт, Мар’яна зареєструвалася для участі у торгах через один з акредитованих в системі майданчиків. В подібному аукціоні брала участь вперше, дещо хвилювалася, але запевняє – все пройшло добре:

«Нас супроводжував менеджер майданчика, через який ми зареєструвалися: телефонував, цікавився, чи треба допомога, порада чи консультація. Ми дуже швидко зібрали необхідні документи, буквально за день-два. Загалом можу сказати, що система Прозорро.Продажі нам видалась доволі простою в користуванні – там все чітко та  зрозуміло. В мене не виникало практично ніяких додаткових запитань чи будь-яких проблем».

У торгах з Мар’яною змагався ще один учасник, але її ставка перемогла. Так жінка стала власницею приміщення на 310 квадратних метрів, заплативши 455 тисяч гривень. Стартувала вартість об’єкта зі 140 тисяч гривень.

стара школа в Конюшках продана на Прозорро

Мар’яна розповідає, що в частині будівлі уже зробили ремонт. Там заплановано приміщення під магазин, заклад швидкого харчування та гуртівню. Зручно, що приміщення доволі велике, тож якраз є можливість розділити його під різні цілі. Мар’яна сподівається, що до зими магазин та заклад харчування вже запрацюють.

«Оскільки в країні війна, в нас нема певності, запускати роботу у новому приміщенні зараз чи краще почекати. Але наразі я задоволена, що власне приміщення у нас вже є. Якщо буде все добре, то думаю, коли виникне потреба розширити бізнес знову, мабуть, я б ще раз брала участь у державних торгах.  Це доволі просто і, не менш важливо, – надійно», – ділиться своїми думками підприємиця.

Мар’яна приватизувала приміщення, як й тисячі інших підприємців в Україні від початку реформи малої приватизації у 2018 році. Це допомагає відкривати нові бізнеси, сплачувати податки, створювати нові робочі місця та заробляти й бізнесу, і державі до бюджетів різних рівнів.

До прикладу, в Івано-Франківській області від початку повномасштабного вторгнення в системі Прозорро.Продажі провели понад три десятки успішних аукціонів з малої приватизації й таким чином місцеві бюджети заробили понад 11 мільйонів гривень. Продаж об’єктів малої приватизації, що вартують до 250 млн гривень, відбувається на Прозорро.Продажі.

Це державна електронна торгова система, в якій можна знайти унікальні обʼєкти від держави та органів місцевого самоврядування й позмагатися за право їх купити на онлайн-аукціонах.

Щоби приватизувати об’єкт державної або комунальної власності, потрібно зареєструватися на одному з майданчиків, акредитованих у електронній торговій системі Прозорро.Продажі. Ще – підготувати необхідний пакет документів; подати заявку на участь і запропонувати свою ціну. Також оплатити гарантійний (20% від стартової ціни лота) і реєстраційний (1340 грн) внески.

Для  переможця аукціону гарантійний внесок зараховується в оплату за актив, ціна продажу якого визначається на електронних торгах. Для держави та органів місцевого самоврядування приватизація – це можливість збільшити надходження до бюджетів і залучити інвестиції. А для сформованого бізнесу чи підприємців-початківців – реальний шанс втілити у життя свою бізнес-ідею. За оновленнями на ринку об’єктів приватизації можна стежити у телеграм-каналі ФДМУ та на сторінці Прозорро.Продажі у Facebook.

*Цю статтю створено завдяки підтримці американського та британського народів через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку (UKaid). Погляди авторів, висловлені у цих публікаціях, не обов’язково відображають погляди USAID, уряду США, UKaid або уряду Сполученого Королівства.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: