fbpx

Кредитна історія: що це таке і як її не зіпсувати

Економіка 09:37, 24.07, 2020

Кожен хоча б раз у житті брав мікропозики чи кредити в фінансових установах, особливо зараз, в умовах пандемії, у багатьох з’явились певні труднощі з фінансами і мікрокредитування стає все більш популярним і затребуваним.

Привабливим для клієнтів МФО є відсутність документів з місця роботи та податкових органів, а також відсутність необхідності у наданні пояснень щодо цілей кредиту. Абсолютно всі кредити онлайн на карту передбачають видачу коштів на особисту банківську картку позичальника після ретельного скорингу даних, які надаються клієнтом через сайт МФО. Однак, незважаючи на простий спосіб отримання кредитних коштів, МФО, як і банки, іноді відмовляють своїм клієнтам. В чому ж може бути причина такої відмови?

Кредитна історія – підтвердження благонадійності позичальника

Одним із основних критеріїв, за яким банк, а в деяких випадках і МФО, визначає максимальну суму позики і взагалі можливість її оформлення, – кредитна історія.

Кредитна історія – це дані про клієнта щодо виконання ним кредитних зобов’язань за кредитними договорами. Іншими словами, це інформація щодо розміру позики, терміну погашення кредиту та дані про прострочення заборгованості.

В разі отримання мікрозайму в МФО установа перевіряє кредитну історію користувачів і, виходячи з власних умов надання позик, приймає рішення про видачу чи відмову в кредиті. Відповідно, якщо ваша кредитна історія має більш негативне забарвлення, шанси на отримання кредиту значно зменшуються. Наприклад, якщо ви хочете отримати позичку в компанії Євро Гроші, то краще перевірити свою кредитну історію, оскільки саме ця компанія має одну з найсуворіших систем оцінки надійності позичальника і ви можете не отримати свою позику.

Хто має доступ до кредитної історії?

Кредитну історію має право запитати лише її власник. Якщо дані про кредитний рейтинг особи бажає дізнатись третя особа (банк чи інша установа), вона зобов’язана отримати дозвіл власника. Перевірити свою кредитну історію може і її власник, звернувшись в кредитне бюро. Причини для ознайомлення можуть бути наступні:

  • отримати інформацію про свій кредитний рейтинг;
  • переконатись, що взяті раніше кредити повністю закриті, оскільки неоплачені кілька копійок через високі ставки можуть перетворитись з часом на доволі великі суми;
  • переконатися в тому, що шахраї не зареєстрували кредит на ім’я фізичної особи.

Кому може бути цікава кредитна історія?

Інформація щодо кредитних зобов’язань може перевірятись в наступних випадках:

  • при оформленні кредиту або мікропозики в банківських або фінансових установах, в такому випадку для банківських установ важливо, чи успішно клієнт сплатив кредити, чи мав прострочення по зобов’язаннях;
  • при визначенні розміру плати при оформленні страховою компанією страхового полісу на підставі аналізу даних кредитної історії клієнта;
  • при прийнятті на роботу майбутній роботодавець може поцікавитись кредитною історією потенційного працівника, але це відбувається не завжди. В деяких випадках при відкритті вакансії на посаду, пов’язаної з фінансами, роботодавцю важлива гарна кредитна історія працівника, оскільки йому довіряють фінанси та бухгалтерію компанії.

Як дізнатись про свою кредитну історію?

Інформація, яка збирається з різних джерел: банки, страхові компанії, лізингові компанії, кредитні спілки та інші фінансові установи, зберігається в кредитних бюро. Звернутись за повним звітом про стан всіх своїх кредитів і позик можливо в наступні установи:

  • Українське бюро кредитних історій (УБКІ);
  • Міжнародне бюро кредитних історій (МБКІ);
  • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ);
  • Українське кредитне бюро (УКБ).

Для того щоб отримати дані з кредитного бюро, не обов’язково відвідувати офіс компанії, дізнатись дані можливо онлайн, авторизувавшись на сайті потрібного бюро. В будь-якому разі вам будуть потрібні паспорт, ІПН і код, який був вам присвоєний під час оформлення кредиту.

Як правило, запит даних своєї кредитної історії – платна послуга. Вона надається безкоштовно один раз на рік. Але знову ж таки, слід мати на увазі, що у всіх бюро різні умови і різна вартість послуг. Наприклад, в УБКІ кожен наступний запит буде коштувати 50 грн. Кредитна історія в базі даних Українського бюро кредитних історій зберігається 10 років з моменту погашення позики. А дані про непогашені кредити — необмежений час.

Що таке кредитний рейтинг і чи можливо його змінити?

Кредитний рейтинг – це оцінка поточного стану кредитної історії особи. Він свідчить про ймовірність отримання нового кредиту в майбутньому. Кредитний рейтинг є у кожного клієнта, який вже приходив за позикою в банки або МФО. Якщо він низький, ймовірно, що вам відмовлять у видачі кредиту або у підвищенні кредитного ліміту за карткою.

Кредитний рейтинг клієнта знижується у таких випадках:

  • якщо платіж за кредитом прострочується і, відповідно, утворюється заборгованість;
  • клієнт часто звертається до МФО або ж має велику кількість відкритих кредитів в різних банках.

Звісно, змінити свій рейтинг можна тільки відповідальним ставленням до кредитів в майбутньому. Найкращою порадою в цьому питанні є вчасне погашення заборгованості, оскільки саме це допоможе уникнути безлічі неприємностей і негативних наслідків.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: