fbpx

Українці скоротили вкладення у гривневі депозити

Економіка 12:04, 21.02, 2023

За даними Національного банку України, в січні 2023 року залишки приватних клієнтів на банківських рахунках скоротилися на 0,7% – це перше скорочення загального портфелю депозитів населення з лютого минулого року, коли почалося повномасштабне вторгнення росії в Україну.

На думку експертів, навіть попри невеличке скорочення депозит в банку залишається найбільш популярним інструментом для заощадження коштів. А той факт, що обсяг гривневих вкладів у січні дещо знизився, свідчить, скоріше, про зростання економічного оптимізму серед українців – частину накопичених минулого року коштів вони почали витрачати на придбання товарів та послуг.

Ставки зростають

Серед інших позитивних тенденцій останнього часу на депозитному ринку України банкіри відзначають помітне зростання обсягу строкових вкладів. Так, за даними НБУ, в останні 30 днів 2022 року таких депозитів стало на 12,7 мільярдів гривень більше. Цей тренд пояснюється насамперед зростанням ставок за строковими депозитами у гривні, бонусами, які банки застосовують до клієнтів, а також подальшим зростанням популярності механізму придбання валюти за курсом міжбанку з подальшим розміщенням на тримісячному депозиті.

Статистика Нацбанку свідчить, що у січні середньозважена ставка за депозитом у гривні строком до 1 року становила 11,9% річних. При цьому того ж місяця обсяг валютних депозитів в українських банках зріс на 2,6% до еквіваленту 342 мільярдів гривень.

Статистику підтверджує й індекс депозитних ставок UIRD. Протягом січня відсоткові ставки за вкладом у гривні строком 1 рік зросли з середнього значення 12,4% річних до 13,2%. І це без врахування бонусів, що часто дозволяють отримати додатковий відсоток за суму депозиту.

На якому депозиті можна більше заробити

Зміни, що їх застосував Національний банк до українських фінустанов в частині підвищення норм резервування, дали поштовх до відчутного зростання відсотків по депозиту. Наразі найбільший прибуток можна отримати, розмістивши кошти на річному вкладі у гривні: в середині лютого ТОП-банки України давали вже згадані 13,2% річних. В середніх та невеликих фінустановах навіть без бонусів можна було отримати до 18% річних у гривні.

На другому місці за привабливістю були депозити строком 3 місяці. Ставка за такими вкладами досягла 12,64% річних у великих банках та ті ж 17-18% річних у середніх та невеликих банках. Це протирічить класичному вигляду кривої дохідності, але саме так банки відповідають на зміну нормативних вимог НБУ, тож наразі дуже гарний час, щоб вкласти кошти на депозит.

Третю сходинку рейтингу дохідності посіли вклади зі строком розміщення 9 місяців. Середня ставка за таким депозитом в середині лютого 2023 року становила 11,99% річних. Нарешті, короткі, місячні, вклади зросли за ставкою до 11,64% річних. Це досить пристойний показник, зважаючи на строковість депозиту.

Депозити гарантує держава

Банкіри запевняють: боятися депозитів через війну не варто, адже держава в особі Фонду гарантування вкладів забезпечує повернення повної суми вкладів без обмежень протягом дії режиму воєнного стану та ще 3 місяці потому. При цьому відсотки за депозитом бодай частково компенсують втрати від інфляції. За даними державної служби статистики, в січні 2023 року інфляція у річному вимірі скоротилася на 0,6%. Але знецінення грошей все ще відбувається надвисокими темпами: за останні 12 місяців гривня знецінилася на 26%. Тож отримати 18% річних за власними коштами на депозиті – економічно виправдана стратегія.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: