fbpx

Ацетон у дитини: причини, лікування, профілактика

Здоров'я 19:16, 08.08, 2022
НА ФОТО: Сергій Васильович Гаврилюк, лікар педіатр ЛДЦ «Мед-Атлант»

Ситуація, яка знайома багатьом батькам. Раптом у здорової дитини підвищується температура, є блювання і запах ацетону. Якщо ви пошукаєте інформацію в інтернеті, то дізнаєтесь, що такий стан виникає при нестачі глюкози і тоді організм дитини задіює жири як інші джерела енергії. Причинами вказують незбалансоване харчування, тривалі перерви у прийомі їжі, ювенільний діабет. І це все правильно.

Однак варто знати, що підвищення ацетону у дитини часто є наслідком гастроентериту. А це можна було б попередити вакцинацією. Отже, про все по порядку розповідає лікар-педіатр лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант» Сергій Гаврилюк.

ЩО ТАКЕ ГАСТРОЕНТЕРИТ І ЯКІ НАСЛІДКИ?

Гастроентерит – це досить часте захворювання дитячого віку. Характеризується появою рідкого стільця та\або блювання, також може бути підвищення температури тіла, відмова від їжі, подразливість дитини. У переважній більшості випадків захворювання викликається вірусами, найчастіше ротавірусом. Також причиною гастроентериту можуть бути різні бактерії.

Основним ускладненням цього захворювання є зневоднення дитини, що проявляється порушенням стану дитини, а саме надмірною збудливістю або, навпаки, пригніченням свідомості, зниженням тургору шкіри, западінням тім’ячка, почащеним диханням. Батьки відмічають, що частота сечовиділень у дитини зменшилася, також стає меншим кількість використаних памперсів. Сеча стає концентрованою, темною, її кількість зменшується.

Іншим ускладненням гастроентериту є порушення обміну глюкози в організмі, що веде до ацетонемічного синдрому. При цьому посилюється інтоксикація, внаслідок токсичної дії кетонових тіл на нервову систему. Цей стан проявляється посиленням діареї блюванням, вираженою сонливістю та появою характерного запаху з рота дитини (останній симптом не обов’язковий). Кетонові тіла утворюються при розпаді жирів, що беруть участь в утворенні енергії, після того як вичерпалися запаси вуглеводів в організмі.

ЛІКУВАННЯ ГАСТРОЕНТЕРИТУ

Основний метод лікування гастроентериту — адекватне випоювання дитини! Кількість рідини, яку має випити дитина протягом доби, приблизно складає 100 мл/кг ваги тіла. Найкраще для цих цілей підходять оральні розчини солі.

Важливо пам’ятати, що під час хвороби не можна переривати грудне вигодовування! Інколи, якщо блювання унеможливлює прийом рідини, лікар може призначити протиблювотні засоби. Найбільш фізіологічний шлях потрапляння рідини в організм через рот, зовсім не обов’язково починати лікування з крапельниць. Також у деяких випадках потрібний антибіотик та інше супутнє лікування.

лікар педіатр ЛДЦ «Мед-Атлант» Сергій Гаврилюк
Сергій Васильович Гаврилюк, лікар-педіатр ЛДЦ «Мед-Атлант»

ПРОФІЛАКТИКА ГАСТРОЕНТРИТУ ТА АЦЕТОНОМІЧНОГО СТАНУ

Звертаю увагу батьків на те, що єдина надійна профілактика гастроентеритів, викликаних ротавірусом (а це переважна більшість випадків хвороби), — це вакцинація.

Саме вакцинація допомагає запобігти важким проявам хвороби і уникнути в тому числі і підвищення ацетону у дитини. Щеплення проводиться вакциною «Ротарикс» до 6-місячного віку (до 24 тижнів життя) два рази з інтервалом 1 місяць.

Подбайте про здоров’я своїх дітей та свій спокій. Консультація педіатра, який пояснить всі важливі наслідки прийнятих рішень, є важливою.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: