fbpx

Камені в нирках: тихе захворювання, яке розвивається непомітно

Здоров'я 18:07, 23.08, 2023

Існують хвороби, схильні до тихого безсимптомного перебігу, які зненацька різко проявляються, вибиваючи хворого з колії. Саме так проявляють себе камені в нирках. Вони дають про себе знати лише тоді, коли починають рухатися чи досягають особливо великих розмірів. В цьому випадку хворого турбує виразний біль, який і стає приводом для звернення до медиків. Якщо в нирках виявляють камені, лікарі говорять про розвиток сечокам’яної хвороби. На щастя, цей стан цілком піддається лікуванню, і найчастіше впоратися з каменями можна навіть без повноцінного хірургічного втручання.  

Що таке камені в нирках і чому вони утворюються?

Камені в нирках – це дуже тверді утворення, які можуть мати фактурні гострі краї. Вони виникають в результаті кристалізації сечі, і з цієї проблемою можуть зіштовхнутися абсолютно всі – і діти, і дорослі (1). Найчастіше камені з’являються через неправильне незбалансооване харчування і недотримання питного режиму.

Також утворенню конкрементів сприяють:

 • спадкова схильність;
 • аномалії в будові сечостатевих органів;
 • перенесені інфекційні хвороби сечовидільної системи;
 • патології щитовидної залози;
 • надмірна вага, особливо в поєднанні з браком фізичної активності.

Як запідозрити наявність каменів у нирках: можливі ознаки

На жаль, запідозрити конкременти у нирках до появи очевидних симптомів хвороби не вийде. Однак, якщо камінь рухається і тим більше потрапляє в сечоводи, це одразу проявляється комплексом симптомів, серед яких:

 • тупий біль у поясниці, який посилюється під час руху і/чи при фізичних навантаженнях;
 • труднощі з сечовипусканням, різкі позиви, поява жовтого осаду в сечі, а також видимих слідів крові;
 • метеоризм – здуття живота.

У деяких ситуаціях згадані симптоми супроводжуються певним підвищенням температури, артеріального тиску, а також нудотою, яка переходить в блювання (2).

Що робити, якщо з’явилися камені в нирках?

При появі вищезгаданих ознак не слід ззволікати – важливо якнайшвидше звернутися за медичною допомогою. Лікар проведе огляд і збере анамнез, а також призначить додаткові дослідження для діагностики, в тому числі аналізи крові і сечі, УЗД чи МРТ. На основі отриманих даних буде обраний оптимальний метод терапії, наприклад:

 • Медикаментозне лікування. Зазвичай такий спосіб терапії практикують на ранній стадії хвороби, коли конкременти вирізняються невеликим розміром і ще не встигли проникнути у сечоводи (3). Пацієнту прописують прийом медикаментів, які сприяють м’якому і поступовому розчиненню каменів. Також важливо дотримуватися лікувальної дієти, в тому числі пити побільше води і вживати менше солі. Однак лікування препаратами не завжди дає очікуваний результат.
 • Операційне лікування. В сучасній медицині для видалення каменів у нирках використовуються малоінвазивні методики, зокрема контактна лазерна літотрипсія (в цьому випадку камені видаляють лазером, не роблячи розрізів на тілі, а потім виводять їхніі шматочки ендоскопом).

Метод терапії підбирають індивідуально з врахуванням розмірів і типу конкрементів, їхньої локалізації і особливостей пацієнта.

Навіть після успішного лікування камені в нирках можуть з’явитися знову. І щоб такого не сталося, важливо дотримуватися простих рекомендацій: пити достатню кількість води, правильно харчуватися, активно рухатися і періодично здавати аналізи, а також проходити УЗД. Нерідко лікарі також призначають пацієнтам профілактичні препарати, які знижують ризик утворення каменів у нирках.


 1. Leila Nojaba; Nilmarie Guzman. Nephrolithiasis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
 2. Kidney stones: Overview. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
 3. Saeed R. Khan, Margaret S. Pearle, William G. Robertson etc. Kidney stones. Nat Rev Dis Primers. 2016 Feb 25; 2: 16008.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: