fbpx

Оцінка інсулінорезистентності: здаємо індекс HOMA-IR

Здоров'я 12:03, 03.02, 2024

В Україні близько 3,5 млн людей живуть з цукровим діабетом, причому 65% з них не знають про свій діагноз. В 90-95% випадків діагностується діабет 2 типу, який пов’язаний з порушеннями в обміні речовин, надлишковою вагою та інсулінорезистентністю. Щоб об’єктивно визначити нечутливість організму до інсуліну, використовують лабораторний індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance). Дослідження допомагає вчасно виявити проблему та убезпечити пацієнта від важких ускладнень хвороби.

Що таке інсулінорезистентність

Що таке інсулінорезистентність?

Гормон інсулін, який виробляється підшлунковою залозою, взаємодіє з клітинами організму, підвищує їх здатність поглинати глюкозу крові та використовувати речовину для вироблення енергії. Також він сприяє синтезу глікогену в печінці та у м’язах для створення депо вуглеводів в організмі.

Інсулінорезистентність — стан, при якому клітини не реагують на вплив інсуліну та не використовують глюкозу навіть при її високому рівні в крові. У відповідь на гіперглікемію синтез гормону також зростає, але це не може вирішити проблеми, адже порушення відбуваються на рівні клітинних рецепторів. При надлишку інсуліну страждає обмін ліпідів і посилюється утворення жирних кислот.

Важливо! Інсулінорезистентність — головна причина цукрового діабету 2 типу, а також значущий фактор ризику ожиріння, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, тромбозів, неалкогольної жирової дистрофії печінки.

Як індекс HOMA-IR допомагає оцінити рівень інсулінорезистентності

Розрахунок індексу HOMA — швидкий та доступний спосіб виявити нечутливість клітин до дії інсуліну. Для його визначення потрібно знати всього два показники венозної крові: концентрація глюкози та рівень інсуліну, які вимірюються звичайним способом за допомогою сучасних аналізаторів.

Індекс HOMA-IR визначають за формулою: (рівень глюкози (ммоль/л) * рівень інсуліну (мкОд/мл)) / 22,5. Оскільки показник враховує обидва аспекти інсулінорезистентності — гіперглікемію та гіперінсулінемію, він вважається найбільш інформативним способом рутинної діагностики.

індекс HOMA-IR

Які показники визначає індекс HOMA-IR та як їх інтерпретувати

Референтні показники аналізу для дорослих:

  • концентрація глюкози крові натщесерце — 3,9-5,5 ммоль/л;
  • рівень інсуліну — 2,6-24,9 мкОд/л;
  • індекс HOMA-IR — не більше ніж 2,7.

Якщо індекс HOMA становить понад 2,7, діагностують синдром інсулінорезистентності. Порушення толерантності до глюкози може бути єдиною ознакою проблеми або супроводжуватись іншими хворобами: метаболічним синдромом, цукровим діабетом, дисліпідемією. Зрідка причиною зростання індексу виступають хронічні хвороби печінки та нирок, патологія гіпофіза, інфекційні та онкологічні захворювання.

Зверніть увагу! Підвищена інсулінорезистентність — фізіологічний стан у підлітків і у вагітних жінок, який виникає внаслідок адаптації організму до гормонального дисбалансу та інших змін.

Фактори, що можуть вплинути на точність результатів індексу HOMA-IR

Достовірність результату залежить від якості підготовки та всіх етапів проведення аналізу. Перший фактор залежить від самого пацієнта, тому перед здачею крові слід дотримуватись таких правил:

  • не проходити обстеження під час ГРВІ, загострення хронічних хвороб;
  • не вживати їжу впродовж 10-12 годин;
  • за 30 хвилин до тесту не курити, уникати надмірних фізичних навантажень та стресів;
  • не приймати жодних препаратів без призначення лікаря.
індекс HOMA-IR допомагає оцінити рівень інсулінорезистентності

За всі інші етапи дослідження відповідає лабораторія, тому слід вибрати надійну установу для здачі аналізів. Медлабораторія hemomedika.com.ua працює у багатьох містах України та пропонує пацієнтам якісні послуги за доступною ціною. Визначення індексу HOMA-IR можна зробити у будь-якій філії Гемо Медика, адреси яких зазначені на сайті.

Методи зниження інсулінорезистентності в організмі людини

Спочатку використовують немедикаментозні методи лікування:

  • Зменшення надлишкової ваги. Схуднення навіть на 5-10% від початкової ваги покращує чутливість клітин до ефектів інсуліну, а також знижує кількість небезпечного вісцерального жиру.
  • Корекція харчування. У щоденному раціоні зменшують кількість простих вуглеводів (солодощі, випічка) та насичених тваринних жирів.
  • Фізичні вправи. Для зменшення інсулінорезистентності рекомендовані аеробні тренування щонайменше 3 рази на тиждень, регулярні піші прогулянки, активні види відпочинку.

Якщо такі методи не допомагають, лікарі призначають медикаменти (метформін та інші). Підбір схеми фармакотерапії проводиться індивідуально. Також пацієнту необхідно буде регулярно проходити огляд у терапевта та здавати аналізи для контролю стану вуглеводного обміну.

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: