fbpx

Чверть випадків раку у прикарпатців виявляють в занедбаній формі - на пізніх стадіях

Здоров'я 11:50, 04.02, 2022

На Івано-Франківщині щороку діагностують до 4000 випадків онкології. Чверть – у занедбаному стані.

Минулого року від онкологічних захворювань померли 2084 прикарпатці, шестеро – діти, повідомили на сьогоднішньому брифінгу в ОДА з нагоди Всесвітнього дня боротьби проти раку. У 2020 році від онко померли 2120 прикарпатців. Для порівняння: за весь час пандемії коронавірус забрав життя 3303 прикарпатців.

“Ситуація дуже складна. У 2021 році кожен четвертий випадок онкології в області, або 24%, виявили в 4-й, термінальній стадії, на етапі, коли можлива тільки паліативна допомога. Попереднього року 25,1% хворих вперше діагностували рак на пізніх стадіях”, – зазначив в. о. директора департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Володимир Дзьомбак.

54% занедбаних випадків третьої та четвертої стадії – у жіночій сфері.

“Люди не йдуть на обстеження, вони бояться, – каже лікар. – Частина боїться почути діагноз, хоч зараз онкологія на ранніх стадіях лікується. Ще частина не йдуть на обстеження, бо бояться ковіду. Але в цьому випадку слід бути свідомим – має бути онконастороженість. Краще щепитися від ковіду, обстежитися і потім зняти діагноз, аніж мати занедбану форму”.

Завідувач відділу медичної статистики Прикарпатського онкоцентру Павло Семенів повідомив, що кожного року в області виявляють до 4000 нових випадків раку. “У 2020 та 2021 році маємо недовиявлення, через ковід люди значно менше відвідували поліклініки і обстежувалися”, – підтримав медик колегу.

За словами Павла Семеніва, вік – основний фактор ризику при онкології. 80% нових випадків спіткають людей у віці від 50 років. Минулого року 85,3% виявлених випадків було у людей, страших п’ятдесяти.

Медики зауважують, що смертність може бути меншою і захворюваність не такою тяжкою, якщо би прикарпатці присвятили собі час і були би уважнішими до себе. 40% новоутворів мають візуальну локалізацію – їх можуть бачити як самі пацієнти, так і лікарі. “Якщо регулярно відвідувати лікаря”, – додає Семенів.

Найчастіше виявляють і найбільше помирають від онкології молочних залоз – 32% занедбаних випадків, шийки матки – 52% виявляють в останніх стадіях та прямої кишки – 28%.

“Минулого року більше як 200 нових хворих в області померли від раку грудей, 179 – від раку шийки матки”, – проілюстрував проблему Павло Семенів.

“Від 40 років кожні два роки ми рекомендуємо жінкам проходити мамографію. Це конче, щоби виявити те, що не мож промацати, – розжовує медик. – Лікування на початкових стадіях є менш затратне і більш ефективне. В більшості пацієнти повертаються до активного життя. Світова статистика каже, що 90% онкохворих з першою та другою стадіями мають 10 і більше років ремісії. На Франківщині на практиці ми маємо випадки, що жінки на обліку і 20, і 40 років. Тому наголошую, що сучасна медицина лікує онкологію на ранніх стадіях”.

Виражені ознаки онкологічних захворювань з’являються вже у третій стадії, коли недуга фактично невиліковна, пояснили медики. “До року помирають 30% нових хворих, – наголошує Семенів. – 40% випадків раку у жінок – гінекологічна патологія. Це дуже сумна картина. Тому ми разом із людьми маємо шукати шляхи, як покращити профілактику і підвищити рівень обстеження”.

Станом на 1 січня в області на обліку є понад 32 тисячі онкологічних хворих. Всі онкохворі, як група ризику, повинні вакцинуватися від коронавірусу, наголосили медики.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: