fbpx

Студентка ІФНМУ стала лауреаткою Всеукраїнської конференції за дослідження "військової хвороби"

Здоров'я 10:42, 01.06, 2021

Дослідження “Траншейна стопа” про поширену серед військових хворобу зробила студентка четвертого курсу Івано-Франківського національного медичного університету Аліна Андрейчук і посіла перше місце на Всеукраїнській науковій конференції студентів і молодих вчених, яка відбулась на базі Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова.

Студентка ІФНМУ стала лауреаткою Всеукраїнської конференції за дослідження "військової хвороби" 1
Аліна Андрейчук

Робота, яку студентка виконувала під керівництвом викладачки кафедри медицини катастроф та військової медицини Мар’яни Максим’як, була представлена на секції «Військова медицина» і викликала жваве обговорення слухачів. Ця проблема є особливо актуальною у час, коли триває війна на сході нашої країни з російським агресором. Бойові дії супроводжуються епідемією бойових травм, серед яких може мати місце «траншейна стопа».

Аліна Андрейчук є волонтеркою, часто спілкується із бійцями і з часом відзначила, що багато хто з них не знає, що існує така недуга. Дівчина вирішила дослідити це глибше.

«Траншейна стопа», або холодова травма мокрих ніг, виникає внаслідок тривалого (від 3 до 5 діб) перебування бійців у надмірній вологості – напівзатоплених і заболочених окопах, бліндажах, на мокрому снігу, коли періоди тканинної гіпотермії чергуються з періодами короткочасного або неповного зігрівання.

«Траншейна стопа — це ворог, який діє тихо та підступно, — говорить Аліна Андрейчук. — Саме мокре взуття, окопи, сирість, обмеження рухів, відсутність змінного сухого взуття можуть призвести до важких ускладнень, навіть до вологої гангрени і ампутації кінцівки. Тому це питання зараз є досить важливим, враховуючи сезонність, позиційний характер нинішніх бойових дій».

Для свого дослідження студентка створила спеціальну Google-форму і провела опитування понад 60 бійців одного з підрозділів Збройних сил України. Отримані результати опрацювала в програмі Excel.

На жаль, результати виявилися невтішними. Понад 70% бійців не знають і не чули про таке захворювання, як траншейна стопа. При цьому майже всі перебували в умовах високого ризику отримати цю недугу.

85% бійців у своїх відповідях зазначили перші прояви цього захворювання, а саме відчуття слабкості в пальцях стоп, зниження їх чутливості, блідість, спонтанний біль та поколювання в стопах.

Частина бійців відзначили вже серйозніші прояви локального переохолодження – синюшність, набряки, які не зникали після зігрівання, та пухирі. Це свідчить про більш виражену симптоматику хвороби і навіть можливі ризики виникнення гангренозних змін.

Аліна Андрейчук переконана, що найкращою боротьбою з «траншейною стопою» є профілактична і просвітницька робота.

«Треба проводити санітарно-просвітницьку роботу серед військовослужбовців безпосередньо у військових частинах, в тому числі і щодо профілактики «траншейної стопи», — каже Аліна. — До прикладу, на опорних пунктах можна облаштувати місця для сушки взуття та уніформи при несприятливих погодних умовах. Необхідно мати резерв сухого змінного взуття на холодно-дощовий період року. Військовим медикам, в залежності від тактичної ситуації, необхідно проводити додаткові огляди бійців при несприятливих сезонних погодних умовах».

Студентка ІФНМУ стала лауреаткою Всеукраїнської конференції за дослідження "військової хвороби" 2
Цю хворобу зауважили ще на початку минулого століття

Нині дівчина розробляє спеціальний інформаційний буклет. Його можна буде поширити серед бійців ЗСУ, щоб попередити розвиток цієї підступної недуги.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: