fbpx

Для франківського музею викупили архів поета УПА Марка Боєслава

Наша історія 13:44, 02.11, 2021

В Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери презентували повстанський архів, який вдалося придбати з приватної колекції. Найціннішими в ньому історики вважають рукописи Марка Боєслава.

Про це в Івано-Франківську під час відкриття експозиції архіву в обласному Музеї визвольної боротьби розповів його директор історик Ярослав Коретчук, передає Укрінформ.

«Наш музей отримав особистий архів, який належав уродженцю нашого краю Михайлу Дяченку, якого по підпіллі УПА більше знають як Марко Боєслав та Гомін. Левова частка цього архіву, який знаходився у бідоні, це особисті записи Михайла Дяченка, що для нас є великою цінністю. Це 10 зошитів, частина з них – його твори, які досі не опубліковані і не відомі для широкого загалу. Якби ми не придбали цей архів, вони б потрапили до іншого приватного колекціонера і залишились недоступними для громади», – переконаний Коретчук.

Він зауважив, що для музею придбати архів допоміг небайдужий чоловік, який побажав залишитися неназваним.

Перемовини з колекціонером тривали близько двох місяців. Завершити їх, каже історик, допоміг мер Франківська Руслан Марцінків. Усі документи є у доброму стані, що дозволить науковцям провести дослідницьку роботу та оцифрувати їх.

«Ця колекція нараховує 215 різноманітних позицій. За тим, що останні брошури датуються 1950-м роком, ми припускаємо, що цей архів був законсервований у металевому бідоні в цей час і зберігався у приватних руках», – додав Коретчук.

«Ми вже домовилися про кілька видань за підсумками роботи саме з цієї колекції. Якщо деякі речі дослідникам відомі, то деякі будуть опубліковані вперше. Так ми будемо повертати їх громаді», – запевнив Руслан Марцінків.

Окрім рукописів Марка Боєслава, в повстанському архіві є пропагандистські матеріали різних авторів, повстанський журнал «Чорний ліс», який редагував Боєслав, унікальні спогади командира радянських партизанів Вершигори, книги 1920-х, 30-х та 40-х років.

«Це свідчить про те, що повстанці читали різноманітну літературу, аби займатись самоосвітою, вивчати діяльність і методи ворожих середовищ. Попереду клопітка праця, аби вивчити документи», – зазначив Коретчук.

Для франківського музею викупили архів поета УПА Марка Боєслава 1

Довідково: Марко Боєслав – Михайло Васильович Дяченко, уродженець Прикарпаття (1910 – 1952). Український військовий та політичний діяч, член Української Головної Визвольної Ради (УГВР), референт пропаганди Карпатського краю, визнаний поет УПА, ідеолог, публіцист та пропагандист українського збройного підпілля ОУН-УПА. Редактор підпільного часопису «Чорний ліс» (1947—1950). Лицар Срібного Хреста Заслуги (1948).

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: