fbpx

До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому

Наша історія 14:21, 21.07, 2022

До Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття повернули цінну книгу – видання «Діяння Апостолів», яку вважали втраченою 70 років тому.

Про це у фейсбуці повідомила гендиректорка музею Ярослава Ткачук.

«До музею через 70 років повернулась книга 1784 року видання «Діяння Апостолів». Її, як і сотні інших видань, після ідеологічних чисток у 50-х роках ХХст. вважали назавжди втраченою», – зазначила Ткачук.

До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 1

Вона зауважила, що книгу з музейною печаткою повернув кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Єгрешій.

“Справа у тому, що після ІІ Світової війни репресивна радянська машина знищувала не тільки “ворогів народу”, а і всі його історичні, культурні та релігійні пам’ятки, що не відповідали ідеологічним догмам московських зайд. Коломийський музей не був винятком, і на його подвір’ї окупанти спалили тисячі екзеплярів унікальних книжкових видань. Проте більшу частину вилученого бібліотечного та архівного фонду енкаведисти вивезли на паперову фабрику у Дятьківці і перемололи”, – розповіла директорка музею.

Від знищення вдалось врятувати кілька документів та видань. Книга «Діяння Апостолів» опинилась у руках підпільного греко-католицького священника Ярослава Сірецького.

Ярослав Сірецький після заборони діяльності церкви працював учителем школи у Дятьківцях на Коломийщині. Згодом отця, як і багатьох інших священників, у 1957 році було арештовано та етаповано у мордовські табори.

До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 2

Повернувшись додому у 1964 році, священник залишився вірним своїй церкві. По смерті отця частиною бібліотеки заопікувався двоюрідний брат Володимир Сірецький. Знаючи зацікавлення Олега Єгрешія історією діяльності греко-католицької церкви після львівського псевдособору, він передав “Діяння Апостолів” науковцю. Таким чином, сьогодні, майже через 70 років, книжка з музейною печаткою повернулася додому.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: