До Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття повернули цінну книгу – видання «Діяння Апостолів», яку вважали втраченою 70 років тому.
Про це у фейсбуці повідомила гендиректорка музею Ярослава Ткачук.
«До музею через 70 років повернулась книга 1784 року видання «Діяння Апостолів». Її, як і сотні інших видань, після ідеологічних чисток у 50-х роках ХХст. вважали назавжди втраченою», – зазначила Ткачук.
![До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 1](https://kurs.if.ua/wp-content/uploads/2022/07/294195026_10218220600346809_8016042856465046328_n-461x1024.jpg)
Вона зауважила, що книгу з музейною печаткою повернув кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Олег Єгрешій.
“Справа у тому, що після ІІ Світової війни репресивна радянська машина знищувала не тільки “ворогів народу”, а і всі його історичні, культурні та релігійні пам’ятки, що не відповідали ідеологічним догмам московських зайд. Коломийський музей не був винятком, і на його подвір’ї окупанти спалили тисячі екзеплярів унікальних книжкових видань. Проте більшу частину вилученого бібліотечного та архівного фонду енкаведисти вивезли на паперову фабрику у Дятьківці і перемололи”, – розповіла директорка музею.
Від знищення вдалось врятувати кілька документів та видань. Книга «Діяння Апостолів» опинилась у руках підпільного греко-католицького священника Ярослава Сірецького.
Ярослав Сірецький після заборони діяльності церкви працював учителем школи у Дятьківцях на Коломийщині. Згодом отця, як і багатьох інших священників, у 1957 році було арештовано та етаповано у мордовські табори.
![До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 2](https://kurs.if.ua/wp-content/uploads/2022/07/293291747_10218220590146554_6950663159255440488_n-1024x461.jpg)
Повернувшись додому у 1964 році, священник залишився вірним своїй церкві. По смерті отця частиною бібліотеки заопікувався двоюрідний брат Володимир Сірецький. Знаючи зацікавлення Олега Єгрешія історією діяльності греко-католицької церкви після львівського псевдособору, він передав “Діяння Апостолів” науковцю. Таким чином, сьогодні, майже через 70 років, книжка з музейною печаткою повернулася додому.
![До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 3](https://kurs.if.ua/wp-content/uploads/2022/07/294648922_10218220600426811_5941413268921962276_n-461x1024.jpg)
![До музею Гуцульщини і Покуття повернули видання "Діяння Апостолів", втрачене 70 років тому 4](https://kurs.if.ua/wp-content/uploads/2022/07/293979438_10218220600146804_8154197464844395775_n-461x1024.jpg)