fbpx

Планують відновити туристичний шлях на полонину Явірник, яким сто років тому їздили фіакри

Наша історія 20:25, 22.02, 2023
НА ФОТО: хребет Явірник, фото з відкритих джерел

На території Карпатського національного природного парку планують відновити туристичний маршрут столітньої давності.

Днями на території Карпатського НПП працювали представники ГО «Права та Порядку» в рамках проєкту «Покращення рекреаційної спроможності на природоохоронних та лісових територіях України», який реалізується за підтримки Міжнародної програми Лісової служби США (U.S. Forest Service International Programs).

Лісова служба США починаючи з 2005 року реалізує в Україні низку проєктів спільно з місцевими громадами, парками, екологічними ініціативами.

Проєкт, в межах якого зустрічалися в парку, передбачає низку заходів, спрямованих, зокрема, на поліпшення рекреаційної привабливості природоохоронних територій. В рамках запланованої діяльності також передбачено відновлення рекреаційної туристичної інфраструктури.

«Зараз ми перебуваємо на етапі відбору інфраструктурних об’єктів, які будуть реалізовуватися в межах цього проєкту», – повідомив Микола Турик, керівник проєкту.

«Серед оглянутого в рекреаційному та туристичному плані нас найбільше зацікавила еколого-освітня стежка «Урочище Женець – полонина Явірник», яка була закладена ще на початку минулого століття, однак на сьогоднішній день перебуває в неналежному стані та потребує відновлення, – зазначив Турик. – Окрім цього, ми розглядаємо варіанти облаштування зони паркінгу поблизу гори Хом’як на території закинутого кар’єру. На сьогоднішній день через відсутність визначеного місця для паркінгу туристи змушені залишати свої машини вздовж узбіч. Так вони наносять шкоду довкіллю та піддають небезпеці власне життя та життя місцевих мешканців».

«Для нас є надзвичайно важливою співпраця з міжнародними партнерами, адже це дає змогу реалізувати проєкти, які в силу обставин, що склалися на сьогоднішній день в країні, ми не можемо втілити власними силами. Вкрай важливим є досвід наших колег із США в частині організації та структурування роботи парків, підвищення їх рекреаційної привабливості, а також діджиталізація», – повідомив керівник парку Степан Гошовський.

Довідка: еколого-освітня стежка «Урочище Женець – полонина Явірник» була закладена у 20-х роках минулого століття. Бере свій початок від адмінбудівлі Женецького природо-охоронного науково-дослідного відділення. Довжина стежки становить – 4,2 км, тривалість переходу – 4 год. Висота над рівнем моря: поч. точка – 650 м, кін. точка – 1221 м, набір висоти – 700 м.

Проходячи серпантином, стежка охоплює природні комплекси з різноманітними ландшафтами лісового та субальпійського поясів і розміщена в зоні регульованої рекреації. Її нижня частина розташована на схилах обвально-осипового зносу, крутизна якого в деяких місцях досягає 50-60 градусів. Схили вкриті брилами, щебнем, валунами, що відносяться до дрібних гравітаційних типів рельєфу. Хребет та вершина, на яку виходить стежка, мають округлу форму. До наших часів зберіглася частина мощеної дороги, яка використовувалась для проїзду кінних екіпажів.

Планують відновити туристичний шлях на полонину Явірник, яким сто років тому їздили фіакри 3
Явірник. Фото Горгани.Про

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: