fbpx

Бойківський колорит: як Леся Нікітюк на Долинщині хамулянку смакувала

Стиль життя 12:12, 23.11, 2020

У новому випуску програми “Le Маршрутка” ведуча Леся Нікітюк показала туристичне багатство Долинщини. 

Мандрівниця завітала до Вигоди на фестиваль “Єднання поколінь. Бойки”. Його організувала ГО “Молода Просвіта Прикарпаття” за підтримки відділу культури Вигодської селищної громади Івано-Франківської області. 

Супутницею на фестивалі для Лесі Нікітюк стала очільниця громадської організації Євгенія Бардяк. Спершу вони відвідали громадський простір “Вулик”, де разом з вигодянами під наставництвом Мирослави Балазюк вчилися робити іграшки із соломи. Це давнє ремесло, яке характерне для бойківського побуту. Також гостя вивчила від старожила Михайла Лапчука кільканадцять діалектних слів.

Бойківський колорит: як Леся Нікітюк на Долинщині хамулянку смакувала 1

“Ми отримали можливість розповісти не тільки про одну громаду, а й усіх бойків, котрі живуть на Долинщині, Рожнятівщині, Калущині. Це допоможе закликати туриста, показати йому побут і традиції місцевих. Бойківщина має стати культурним брендом, а також мати свого амбасадора. Це одна з моїх цілей”, – зазначає Євгенія Бардяк.

А далі кластер сільського зеленого туризму “Бойківський колорит” влаштував частування і майстер-клас з приготування давніх страв горян.

Знайомилася ведуча з новою кухнею у 200-літній хаті. Ґаздиня Іванна Кузеляк навчила Лесю Нікітюк готувати тушковану лободу і хамулянку.

“Хамулянка готується таким чином: спочатку вариться пшоно на воді, коли воно приготується, у каструлю додають сироватку з коров’ячого молока, доводять до кипіння, потім додають плоди та листя молодого червоного буряка, а коли все це вже проварилося, беруть вершки, збивають із борошном і заправляють ними борщ. Такий борщ можна їсти холодним або гарячим, до нього варять картоплю. Це є традиційна прикарпатська страва – польський борщ, або хамулянка, бо листя буряка називали хамуля. Вона пісна, взагалі страви з м’ясом їли дуже рідко, бо виростити свиню було дуже дорого. Зараз ми відроджуємо бойківську кухню, проводимо етнотури, де представляємо наші страви”, – розповіла Іванка Кузеляк, садиба «Бойківський світанок».

Також мандрівниця Леся Нікітюк скуштувала бульбяні пироги, особливий рецепт яких має тільки Оксана Клебан. Жінка готує його так, як це робили у давнину бойки. 

За словами учасчника туристичного кластера Володимира Штогрина, приїзди медійних гостей є дуже важливими для розвитку малого і середнього бізнесу Вигоди: “Багато хто у нас створює продукти і товари, які відповідають нашій бойківській культурі. Для нас важливо, аби був постійний потік саме нових туристів. Так вони знайомляться з нашими традиціями, гастрономічною спадщиною. Це дає новий погляд на Бойківщину. Якщо приїжджає новий турист, то за ним пізніше підтягнуться інші, які також вже почули про наш край і хочуть його побачити”.

Бойківський колорит: як Леся Нікітюк на Долинщині хамулянку смакувала 2
На Карпатському трамваї

Як зазначила Євгенія Бардяк, важливим є, коли саме центральні канали показують малі громади: “Через пандемію люди обмежені у мандрівках, але це дало поштовх для розвитку внутрішнього туризму. Українці почали більше досліджувати рідну землю. Ми маємо використати нагоду, аби популяризувати нашу область та не дати забути традиції таких етнографічних груп як бойки та лемки. Бо часто навіть самі прикарпатці не знають, чим унікальна місцевість, що є майже біля їхнього дому”.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: