fbpx

У Коломиї на цвинтарі віднайшли могилу відомого фотографа Кіблера

Суспільство 11:55, 19.07, 2022

На цвинтарі Монастирок у місті Коломиї віднайшли поховання відомого місцевого фотографа Александра Кіблера. Могила була недоглянута, заросла, обвита плющем.

Михайло Арсак, засновник Музею історії міста Коломиї, розповідає, що на поховання звернув його увагу історик Іван Монолатій. Могилу відновили разом зі зберігачем фондів музею Іваном Мегедином і згодом мають намір відреставрувати, інформує НТК.

 Світлини Кіблера є в архівах багатьох коломийських родин.

У першій половині ХХ сторіччя не було, мабуть, в Коломиї жодної людини, яка б не знала Александра Кіблера, майстерного фотографа, чиї світлини й до сьогодні можна побачити в сімейних архівах чи не кожної корінної коломийської родини. З упізнаваністю цього пана не могли конкурувати навіть гімназійні професори чи радники магістрату, бо ж користувалися його послугами всі. Не зникло його прізвище з лексикону й тепер – каварня «Кіблер» в будівлі колишнього фотосалону майстра приваблює містян смаколиками.

Відомо, пише Дзеркало Коломиї, що зміг відкрити власну фотомайстерню у Львові. Є дані, що ще 1900 року його заклад діяв там на вул. Баторі, 32. Чому й коли точно перебрався до Коломиї – невідомо. Спершу його фотоательє розташовувалося за адресою вул. Валова, 6 (будинок не зберігся), а вже від 1903 року мешкав і працював у споруді на вулиці Франца Йосифа, 15 (тепер – бульвар Лесі Українки) – саме так зазначено в будинковій книзі. Згідно зі спогадами його учня, знаного фотомитця Романа Барана, відкриття салону відбулося напередодні приїзду до Коломиї престолонаслідника Кароля з дружиною Зитою у 1912 р. Так чи інакше, на першому поверсі двоповерхової будівлі було два павільйони, оснащених високоякісним обладнанням, за переказами, привезеним з паризької виставки.

Александр Кіблер фотографував молоде подружжя Габсбургів – Кароля, згодом імператора, і Зиту – коли ті 1912 року декілька місяців мешкали в Коломиї. Того ж року коломийський майстер отримав титул придворного фотографа Кароля Франца Йосифа.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: