fbpx

У Косові ткаля у п'ятому поколінні відкрила виставку одягу та виробів з вовни

Стиль життя 20:40, 14.10, 2022

У Косові під гаслом “етнічно та екологічно” у Музеї відбулася презентація дебютної виставки колекції одягу бренду “Веретено”. Його засновниця Галина Томащук – ткаля у п’ятому поколінні, яка створює сучасний верхній одяг і вироби для дому з овечої вовни за автентичною технологією. Про це повідомляють на сторінці Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини у фейсбуці.

Майстриня родом з села Яворів на Косівщині – найпотужнішого осередку народного ткацтва в Україні. Тут виготовляють ліжники – цупкі ткані вовняні ковдри з ворсовою поверхнею. Тож саме ліжникарство надихнуло пані Галину на створення авторських виробів.

“Я виросла під ткацьким верстатом бабусі” , – згадує майстриня. Бабця Гафія, якій нині 92 роки, виготовляла на замовлення ліжники у рідному селі.

У Косові ткаля у п'ятому поколінні відкрила виставку одягу та виробів з вовни 1

Мама Галини – Анна Рибчук також займається родинним ремеслом.

Усі вироби бренду “Веретено” є втіленням сучасної інтерпретації традицій яворівського ліжникарства. Новітній крій та дизайн поєднується з ткацькою технологією, яка майже не зазнала змін з минулих століть.

Багато часу вимагає підготовка пряжі: зістрижену з овець вовну запарюють гарячою водою та миють у холодній, сушать, відбирають за відтінками, фарбують, розчісують.

Галина не випадково назвала свій бренд “Веретено”, адже кожен виріб створює з ниток, спрядених за допомогою цього архаїчного знаряддя. Після прядіння ниток на столітньому ткацькому верстаті народжуються деталі виробів. Заключним етапом обробки є декількагодинне холодне валяння у “валилі” при водяному млині. Після цього тканина стає щільною та міцною. Одяг, створений за такою технологією, – екологічний, теплий, зручний та затишний.

Серед колекції бренду є моделі з довговорсовою поверхнею, що нагадує хутро. Створюючи їх, Галина Томащук надихалася автентичним гуцульським одягом – гунею.

Майстриня – не тільки талановита ткаля, а й дипломована психологиня. Розповідаючи про створення бренду “Веретено”, цитує Конфуція: “Виберіть собі роботу до душі, і вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті”.

Створення тканих виробів стало улюбленою сімейною справою: у підготовчих процесах майстрині допомагають чоловік та його мама.

“Я вкладаю у свої вироби частинку сонця, повітря, тепла, щирості і свободи Карпат! Я кайфую від того, що можу нитку перетворити у річ і подарувати людям користь, приємні відчуття і позитивні емоції. Це моя психологія тепла”, – з усмішкою розповідає Галина Томащук.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: