На круглому столі "Архів УПА села Пістинь: національно-історичні паралелі", який сьогодні відбувся у Франківську, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери (колишній музей визвольних змагань Карпатського краю) Ярослав Коретчук закинув колишньому голові ОДА Миколі Палійчуку, що той уже другий рік утримує в себе архів УПА і не відкриває його науковцям та громадськості.
"Маємо проблему. Один з бідонів з архівом УПА знаходиться в екс-губернатора Миколи Палійчука. Він уже другий рік їх реставрує. І їх ніхто не бачив. Пора би вже науковцям показати ці документи, а не тримати їх у себе. У Львові є хороші реставраційні майстерні, які роблять реставрацію за кілька місяців", – сказав пан Коретчук.
За його словами, у Миколи Палійчука знаходиться один із 4 бідонів з архівами УПА, що їх знайшли на Тернопільщині.
"Тільки протягом останнього місяця в Україні знайшли 3 бідони з документами українського підпілля – один на Франківщині і два на Львівщині. Загалом у Львівській області від часу незалежності виявили 6 таких знахідок. А на Івано-Франківщині – сім, якщо не враховувати тих, що потрапили до рук "чорних археологів", – повідомив директор музею.
Науковцям відомо про три архіви УПА, які були знайдені "чорними археологами" на Прикарпатті. "Більша частина документів пішла на ринок і була успішно продана. Решта – розбазарені, розтягнуті", – зазначив пан Коретчук.
Микола Палійчук презентував документи часів УПА, знайдені на межі Франківської та Тернопільської областей, як кандидат-мажоритарник у народні депутати в жовтні 2012 року. Тоді журналістам педставили "Список упавших героїв-революціонерів", в якому перелічені вояки УПА, які загинули при виконанні своїх обов’язків.
"На межі Тернопільської та Івано-Франківської областей селяни віднайшли бідон, в якому були документи про життя людей у п’яти районах Тернопільської області. В них описані події кінця 40-х – початку 50-х рр. минулого століття, дуже багато життєвих історій. Думаю, що з цього матеріалу буде багато користі", – розповів тоді Палійчук.
І повідомив, що частина матеріалів вже передана в музеї.