fbpx

Івано-Франківська ОДА серед аутсайдерів у рейтингу прозорості закупівель

Суспільство 18:41, 10.02, 2018

ГО "Громадський контроль" склав рейтинг прозорості закупівель серед обласних державних адміністрацій. Всі обласні та районні адміністрації (ОДА і РДА) за 2017 провели закупівель на загальну суму 46 млрд грн.

Обласні державні адміністрації суттєво формують курс, політику і швидкість змін на місцях. Тому дуже важливо розуміти, як в облдержадміністраціях відкривають ринок державних закупівель для бізнесу, інформує ГО "Громадський контроль".

Рейтинг складався на основі чотирьох критеріїв.

Якщо узагальнити результати всіх ОДА за всіма чотирма критеріями, то можна виділити 5 найкращих і 5 найгірших ОДА для ведення бізнесу з державою.

Найкращі ОДА: Дніпропетровська, Львівська, Вінницька, Донецька, Запорізька

1

Найгірші ОДА: Полтавська, Закарпатська, Херсонська, Чернівецька, Івано-Франківська.

2

При цьому за обсягом конкурентних закупівель в грошовому еквіваленті закупівлі п'яти ОДА практично дорівнюють обсягу закупівель всіх інших 19 ОДА.

3

У грошовому еквіваленті простежується нерівномірність розподілу фінансів по ОДА. Так, наприклад, закупівлі Харківської, Львівської, Київської, Донецької та Дніпропетровської ОДА за сумою коштів практично дорівнюють сумі закупівель всіх інших областей. Це може свідчити як про пріоритети центральної влади, так і про активність влади на місцях.

Перший критерій – кількість закупівель за процедурою відкритих торгів. Показує обсяг коштів, які ОДА проводять через електронні аукціони, тобто з конкуренцією учасників.

ТОП 5 тут виглядає так: Дніпропетровська, Донецька, Львівська, Київська, Харківська. Аутсайдери: Закарпатська, Волинська, Сумська, Чернівецька, Тернопільська.

Наступний показник – це відсоток відкритих торгів, які відбулися (були успішними). Цей показник показує якість роботи чиновників з тендерною документацією та наявність в регіоні бізнесу, зацікавленого в участі (для того, щоб торги відбулися, в них повинні взяти участь мінімум два постачальники і для деяких депресивних регіонів це проблема).

Лідери: Дніпропетровська, Львівська, Харківська, Одеська, Рівненська.

Аутсайдери: Чернівецька, Луганська, Чернігівська, Сумська, Івано-Франківська.

4

Третій критерій показує, наскільки замовники (чиновники) прагнуть, щоб закупівля відбулася. Законом передбачено, що після двох невдалих спроб відкритих торгів (якщо в них взяло участь менше, ніж два учасники) замовник має право провести переговорну процедуру, тобто вибрати постачальника на свій розсуд. У ряді випадків замовники навмисно проводять закупівлю так, щоб вона не пройшла за конкурентними процедурами і потім укладають договори без конкуренції. Цей показник будувався на співвідношенні закупівель, які відбулися за переговорною процедурою після двох невдалих торгів, до кількості проведених відкритих торгів.

Лідери: Дніпропетровська, Львівська, Донецька, Одеська, Харківська.

Аутсайдери: Волинська, Херсонська, Чернівецька, Сумська, Івана-Франківська.

5

Четвертий критерій безпосередньо показує бажання ОДА відкривати більше можливостей для бізнесу. Він будується на співвідношенні конкурентних допорогових закупівель до неконкурентних (звітів). Нагадаємо, що місцева влада сама вирішує, проводити чи не проводити допорогові закупівлі за конкурентними процедурами. Якщо детально подивитися інфографіку, то можна побачити, що ринок допорогових закупівель відкритий тільки в 8 ОДА.

ТОП-5: Дніпропетровська, Вінницька, Запорізька, Донецька, Чернігівська

Аутсайдери: Київська, Херсонська, Івана-Франківська, Полтавська, Закарпатська

6

 

Для зміни позицій в рейтингу необхідна перш за все політична воля на місцях. Тому "Громадський контроль" рекомендує керівникам ОДА України здійснити ряд простих дій:

1) Видати розпорядження голів ОДА щодо проведення допорогових закупівель через ProZorro і чітко контролювати його виконання.

2) Підвищити кваліфікацію замовників (чиновників). Наприклад, вони можуть пройти безкоштовний навчальний курс щодо закупівель на https://prometheus.org.ua/

3) В ОДА створити відділ, який розбирає всі конфліктні ситуації між представниками бізнесу і замовником.

P.S. Вся інформація взята з bi.prozorro.org станом на кінець січня.

Нагадаємо, минулого року без застосування конкурентних процедур структурні підрозділи Івано-Франківської ОДА провели більш як 90% закупівель.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: