fbpx

В Івано-Франківську відкрили виставку до 125-річчя Осипа Сорохтея

Культура 14:18, 02.03, 2015

В Івано-Франківську Музей мистецтв Прикарпаття відкрив виставку творів Осипа Сорохтея до 125-річчя від дня його народження.

"На виставці представлено 85 творів Осипа Сорохтея, з них 75 робіт належать його родині. Їх люб’язно надала нам невістка художника Лобов Сорохтей. Більшість сприймають Осипа Сорохтея як графіка та карикатуриста. Ми ж намагались подати його ще й прекрасним акварелістом, майстром олійного живопису", – розповідає науковий працівник Музею мистецтв Прикарпаття Наталія Доскалюк, інформує Івано-Франківська ОДА.

За її словами, творам Осипа Сорохтея притаманні декоративізм та площинність. У графічних роботах домінує виразна і лаконічна лінія, доповнена плямами заливки чи штрихування. Кажуть, це свідчить про темперамент та майстерність художника. Особливо цікавим періодом творчості митця називають його службу у легіоні Січових Стрільців, куди він потрапив у 1914 році, перервавши навчання у Краківській академії мистецтв. Тоді він створив серію "Стрілецьких портретів". Нетерпимість художника до солдафонської муштри та кар’єризму призвела до появи шаржів та карикатур. Вони стали окрасою тодішніх стрілецьких часописів.

У 20-х роках Осип Сорохтей повернувся до рідного Станіслава, де він вчителював у польській гімназії. Відомо, що за кілька років його звільнили з роботи через безкомпромісний характер. У відповідь на авторитаризм директора Сорохтей намалював його у вигляді бульдога і змушений був залишити гімназію та податися до Снятина. За кілька років Сорохтей повернувся до рідного міста вже з родиною і працював  в українській гімназії.

Осипа Сорохтея вважають одним із найталановитіших галицьких митців. За життя він не був належно пошанованим. Маловідомою залишалась його творчість і по смерті художника. В Івано-Франківську талант Сорохтея  для шанувальників мистецтва відкрив Михайло Фіголь. Нині відомо про майже тисячу робіт Осипа Сорохтея, які  зберігають Львівська галерея мистецтв та Музей мистецтв Прикарпаття. Тут знаходиться 36 робіт Сорохтея, з них 5 акварелей та 2 олійні полотна представлені у постійно діючій колекції музею. Монументальне полотно художника "Зняття з хреста" зберігається у Катедральному соборі Св. Воскресіння УГКЦ.

Громади Івано-Франківська та Львова назвали на честь художника Осипа Сорохтея вулиці свого міста.  

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: