fbpx

Франківці допомагають перенести похованих з-під радянського обеліска у центрі Сваляви

Суспільство 10:41, 06.11, 2023

У центрі Сваляви на Закарпатті фахівці розпочали ексгумацію та перепоховання решток, які знаходяться під обеліском у центрі міста. Роботи виконує спеціалізована бригада з пошукових робіт Івано-Франківського обласного комунального підприємства «Пам’ять».

Поховання відкрили 1 листопада. Дозвіл від Міністерства культури та інформаційної політики України на перенесення обеліска по вулиці Головній на цвинтар по вулиці Мукачівській Свалявська міська рада отримала у жовтні цього року. 

Експерти здійснили розкопування однієї з братських могил. На надгробній плиті вказано, що тут лежать тіла трьох воїнів. Однак виявили тільки два людських черепи.  

Франківці допомагають перенести похованих з-під радянського обеліска у центрі Сваляви 1

“Видно, що один скелетований решток повністю анатомічно цілісний, щодо другого – поки що незрозуміло. Працюємо п’ятеро у групі: я як керівниця, науковий співробітник і троє чоловіків-лаборантів ексгумаційних робіт. Рештки тіл будуть розміщені в невеличкі домовини, відтак перенесені на цвинтар», – розповіла керівниця бригади Ольга Третьякова

Загалом за документами радянських знахідок був створений паспорт радянської пам’ятки цього поховання. За документами вказано 24 могили: 14 індивідуальні, 10 – братські, тобто в яких поховані по декілька людей.

Дослідники припускають, що на згаданій території поховано 65 останків військових Другої світової війни. 

“Меморіал складається з десяти братських могил і кількох одиничних. Вже при розкритті першої братської могили можна побачити зневажливе ставлення совєтської влади, яка здійснювала поховання, щодо власних же вояків Червоної армії. Адже тіла були поскладані одне на одне, та ще й головами у різні боки, у так званому «валетоподібному» положенні”, – поділився керівник КП “Пам’ять” Василь Тимків.

Франківці допомагають перенести похованих з-під радянського обеліска у центрі Сваляви 2

Більшість похованих невідомі. Однак на цьому меморіалі є ще інше поховання. В окремій могилі під своїм іменем похований майор НКДБ Шадрін А.К., який загинув в 1951 році, розповів Тимків. Майор Шадрін очолював слідчий відділ Головного управління совєтської державної безпеки на Закарпатті, був одним із слідчих Спеціального суду – репресивного органу радянських окупантів, що діяв до 1946 року, який, зокрема, репресував Українську греко-католицьку церкву та тисячі угорців, серед яких було багато жінок і дітей.

КУРС писав, що франківське підприємство “Пам’ять” не знайшло братської могили під радянським монументом у Чернівцях

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: