fbpx

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті

Суспільство 17:35, 13.12, 2020

На Форумі жіночих історій, який у минулі два дні проходив в Івано-Франківську, презентували результати дослідження передумов гендерної нерівності на Прикарпатті.

“Те, що гендерна нерівність існує, – це доведений факт. На минулому форумі ми зіткнулись з думкою, що така ситуація є не лише через те, що в жінок менше прав, ніж в чоловіків. В багатьох сферах вони рівні. Тоді що? Ґрунтовних якісних досліджень ми не знайшли, тому вирішили провести своє”, – розповідає про мету дослідження організаторка форуму Наталія Вишневецька.

Дані збирали на фокус-групах та з допомогою глибинних інтерв’ю. Опитали жінок з Франківська та області віком від 18 до 57 років. Серед них були жінки, що працюють, що не працюють (пенсіонери та студенти, мами в декреті), одинокі мами, багатодітні, жінки без дітей, з низьким рівнем доходу і високим.

Виявилося, що старші жінки підтримують традиційні стереотипи, молодші розуміють, що стереотипи – це може бути погано, але часто не можуть їм заперечувати. Жінки до 25 років активно проти стереотипізації, але у відповідях все одно часто демонстрували схильність до стереотипів.

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті 1

Йшлося про такі стереотипи, як-от зокрема: жінки та чоловіки мають рівні права і можливості, але жінки не готові ними користуватись; жінку менше підтримує суспільство та родина; жінки недооцінюють власні успіхи і можливості; жінки схильні виправдовувати домашнє насильство через звинувачення жертви (в тому числі й себе).

За словами Наталії Вишневецької, яка презентувала результати дослідження на форумі, найбільшу перепону жінці у професійній сфері та реалізації можливості обіймати різні посади становить декрет – відпустка по догляду за дитиною, а також розподіл домашніх обов’язків в родині. Жінки беруть на себе відповідальність за порядок в домі, оскільки це відповідає очікуванням чоловіків та суспільства загалом. 

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті 2

Робота має бути або в задоволення, або приносити прибуток, якщо цього немає – то краще сидіти вдома з дітьми, – це поширений стереотип, який поділяє більшість жінок. Через це для більшості жінок політика – це взагалі не варіант зайнятості, виявило дослідження.

Дослідження підтвердило, що жінки часто справді недооцінюють власні успіхи і можливості.

“Часто ми ідентифікували, що жінки чудово дають собі раду, але не усвідомлюють цього. Їм важко “привласнити” свої досягнення, навіть коли є факти. А свій успіх вони пояснюють або просто удачею, мовляв “так вийшло”, “співпало”, або відсутністю вибору”, – каже Наталія Вишневецька.

Так є переважно з причин невпевненості – жінки турбуються про відповідальність, переймаються, що скажуть інші, сумніваються, чи виправдають вони очікування.

“Попри те, що ми почули багато прикладів партнерських відносин, суспільство чинить дуже сильний тиск на жінку – вона має народити, причому є навіть термін, до якого це потрібно зробити, – 30 років. А ще – треба народити правильну кількість дітей – двох”, – акцентує організаторка жіночого форуму.

З фізичним та психологічним насильством в найближчому оточенні стикалась практично кожна жінка.

Ставлення жінок до тих, хто не виходить з насильницьких стосунків, в суспільстві є доволі негативним. Жінки трактують це часто, що якщо жертва не йде, то їй це подобається, і не хочуть слухати скарги тих, хто не відповідає їхнім уявленням.

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті 3

В той же час жінки, що вийшли з насильницьких відносин, відмічають, що поштовх дала увага оточуючих до їхніх проблем – не порада, а готовність вислухати, підтримка в родині. Якорить жінок у насильницьких стосунках фінансова чи матеріальна залежність від чоловіків.

“В кого гроші, в того влада” – фінансово залежні жінки найчастіше не можуть розірвати насильницьке коло, і кривдники користуються цим, не дають працювати, шантажують тим, що заберуть житло, техніку тощо”, – зазначає Наталія Вишневецька.

Також дослідження проявило вплив покарання на жінок у дитинстві. “Це відстежується дуже сильно: якщо дівчинку в дитинстві не били, вона не буде бити своїх дітей, і навпаки”, – додає організаторка опитування.

Серед опитаних жінок найбільший вплив мають упередження, які були закладені з дитинства. Наприклад, що чоловік забезпечує родину, є здобувачем і захисником, головним в родині. Ці
стереотипи тим сильніші, чим менше дохід жінки чи родини. Серед жінок-керівниць чи підприємиць такі твердження викликають сміх і нерозуміння.

Підсумок дослідження: велика проблема для жінок Прикарпаття – бути впевненою у власних досягненнях та вміти себе просувати.

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті 4

Витоки цієї проблеми також в дитинстві, коли батьки навчають дівчат або бути скромними, або коли вони є більш вимогливими до дівчаток.

Також впливає стереотип надання пріоритету зовнішності жінки над її здібностями, характером, поведінкою.

Робота з психологом, програми особистісного розвитку, корпоративні програми з гендерної рівності мали би покращити ситуацію, рекомендують за результатами дослідження.

Дослідження проведено ГО “Д.О.М.48.24” за підтримки Уряду Канади в рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією Пакт.

На Форумі жіночих історій знайшли передумови гендерної нерівності на Прикарпатті 5

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: