fbpx

Лікарка франківського МПЦ пояснила, що робити, коли зазнали зґвалтування

Здоров'я 12:10, 16.11, 2023

Лікарка акушер-гінеколог КНП “Міський клінічний перинатальний центр Івано-Франківської міської ради” Сніжана Кучак розповіла, яким має бути алгоритм дій жертви сексуального насильства.

“Якщо стали жертвою зґвалтування, то ця інформація може врятувати життя і вберегти від небажаних наслідків”, – зазначила медикиня.

За її словами, статистика сексуального насильства є досить високою як в розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються. Лише від 15 до 40% жертв зґвалтування повідомляють про те, що з ними сталося, і звертаються у правоохоронні органи для медичного засвідчення після зґвалтування. Третина жінок ніколи не повідомляє лікарів про те, що з ними сталося.

Лікарка закликала всіх жінок, з якими це трапилося, в обов’язковому порядку звертатися по медичну допомогу. Вона вкрай важлива.

“Потрібно максимально швидко звернутися в правоохоронні та медичні органи, бажано протягом 24 годин після інциденту. Мають бути максимально зібрані докази. Для цього не потрібно змінювати одяг, приймати душ, купатися, чистити зуби, спринцюватися – поки не будуть зібрані всі докази злочину”, – зазначає гінекологиня.

В медичній установі, пояснює лікарка, нададуть профілактику ВІЛ-інфекції, враховуючи ризик зараження внаслідок травмування шкіри та слизових, що полегшує попадання вірусу в організм. Тому своєчасне звернення є запорукою отримання профілактичного лікування.

 Профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом

У медзакладі також призначать профілактичне медикаментозне лікування гонореї, хламідіозу та трихомоніазу. Це є виключенням з правил, коли антибіотики будуть призначені без попереднього обстеження та виявлення цих інфекцій.

Як правило, використовують одразу три антибіотики коротким курсом. Це загальноприйняті міжнародні схеми.

Профілактика гепатиту В, якщо не були щеплені по графіку: одразу вводиться перша доза, через місяць – друга, через 6 місяців  – третя доза.

Захист від небажаної вагітності

Якщо з моменту зґвалтування пройшло не більше 5 днів (120 годин), можна використовувати екстрену контрацепцію. “Що швидше такі ліки використовуються після статевого акту, то вища їх ефективність,” – акцентує Сніжана Кучак.

Тест на вагітність, якщо не використовували екстрену контрацепцію, потрібно зробити через 14-30 днів.

Також потрібно робити регулярні обстеження на ВІЛ через 4-6 тижнів, через 3 місяці, 6 місяців після того, як це сталося, навіть в тому випадку, якщо отримали профілактичне лікування. Важливо зробити всі аналізи, дотримуючись інтервалів, тому що інколи антитіла з’являються через пів року.

Всім жертвам потрібна психіатрична допомога та призначення лікарських засобів при необхідності, щоб справитися з реакцією на стрес такої сили і вернутися до нормального життя.

Зробіть це, якщо таке сталося з Вами, або допоможіть тим, хто опинився в такій ситуації, закликала акушер-гінеколог. “Нехай ніколи з вами цього не станеться!” – додала вона.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: