fbpx

Франківський музей виставив з фондів унікальні вишиті сорочки XX століття

Суспільство 11:22, 21.05, 2022

Івано-Франківський краєзнавчий музей представив онлайн-виставку унікальних вишитих сорочок XX століття з фондової колекції. В експозиції – «морщенки», безуставкові та уставкові сорочки.

Про це у фейсбуці повідомляє Івано-Франківський краєзнавчий музей.

«У День української вишиванки музей презентує онлайн-виставку унікальних чоловічих і жіночих вишитих сорочок ХХ ст. з фондової колекції. Серед них: безуставкові сорочки з суцільним рукавом, пришитим вздовж основи полотнища, сорочка «морщена» або «морщенка», в якій верхня частина призбирана біля шиї, від чого і походить її назва, а також – уставкові сорочки, в яких рукав з плечовою частиною з’єднаний уставкою», – зазначають у Краєзнавчому музеї.

Тут додають, що особливістю уставкових сорочок є вишиті мотиви на уставці, які повторюються на манжетах і передній частині виробу. Сорочки, в яких повністю вишитий рукав, називали «рукав’янками».

В давнину розміщення декору на сорочках пов’язувалось з обереговою, захисною, магічною, а пізніше й естетичною функціями. Тому орнамент вишивали в місцях відкритого доступу до тіла, тобто на горловині, рукавах», – зауважили в музеї.

Франківський музей виставив з фондів унікальні вишиті сорочки XX століття 4

Усі представлені в експозиції вироби – це сорочки з домотканого лляного і конопляного полотна, вишиті різноманітними техніками: хрестик, гладь, низинка, мережка, вирізування.

Франківський музей виставив з фондів унікальні вишиті сорочки XX століття 5

Виставка відкрита 19 травня. Експонується два тижні.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: