fbpx

На військовому цвинтарі в Калуші відчистили 70 хрестів та ідентифікували загиблих

Суспільство 18:48, 13.07, 2021

Калушани Андрій Шутяк та Олександр Коваль продовжують відновлювати військовий цвинтар часів Першої світової війни.

Уже вдалося розчистити 70 хрестів, на черзі — ще 290. Повну інформацію Андрій Шутяк планує викласти на спеціальному сайті про Калуш у Першій світовій війні, розповів краєзнавець «Вікнам»:

“Ми відчистили не просто хрести, а кожну букву на хресті. На жаль, деякі букви прочитати вже неможливо”.

Близько 40% інформації про похованих вдається ідентифікувати за допомогою військових архівів. Адже тут, на відміну від написів на хрестах, збереглися і дата та місце народження та причина смерті.

“Основна частина похованих — це так звані санітарні втрати, тобто смерть від дизентерії, холери та інших хвороб”, — зазначив Андрій Шутяк.

На військовому цвинтарі в Калуші відчистили 70 хрестів та ідентифікували загиблих 1
Андрій Шутяк

У соцмережі краєзнавець створив сторінку «Калушани в Першій світовій війні. Kalush (Kałusz) in the First World War», де частково оприлюднює інформацію про похованих на калуському військовому цвинтарі.

За словами Андрія Шутяка, військовий цвинтар у Калуші було закладено 1926 року. Тут перепоховали жертв Першої світової війни з усього Калуша. Одне з найбільших поховань було біля нинішньої міської лікарні на вулиці Каракая, де діяв військовий шпиталь.

Краєзнавець запрошує калушан допомогти розчистити хрести. Волонтерів чекають щосуботи на старому цвинтарі – зголошуватися за тел.: (050) 701-93-66.

Серед цікавих знахідок — поховання сержанта бухгалтерії II категорії Josip Kajfes, родом із Чехії (муніципалітет Лужани, м. Прєштіце); прапорщика 8-го Фінляндського стрілецького полку Родіона Вахрошкіна (Нижньогородська губернія), який помер 1915 року в польовому шпиталі від холери; цивільного кучера Iwan Hajducky. 

Також краєзнавцеві вдалося встановити, що на військовому цвинтарі похована 15-річна Hanusia Gawadzin з Тлумача, яка була призвана, можливо, добровольцем, до робітничого батальйону лейтенанта Некаса австро-угорської армії.

На військовому цвинтарі в Калуші відчистили 70 хрестів та ідентифікували загиблих 2

Головні новини Івано-Франківська та області у Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: