fbpx

"Не хотіли даремно жертвувати людьми": командир 74 батальйону ТрО Прикарпаття про зміну стратегії наступу

Суспільство 13:13, 14.08, 2023

Про захисників із 102 бригади ТрО Прикарпаття розповіли в одній із найбільш впливових газет США “Філадельфія Інквайрер”.

Оглядач газети Труді Рубін, яка чотири десятиліття висвітлювала зони бойових дій, відвідала Україну в липні. Це була її друга поїздка до східноєвропейської країни з початку війни з Росією. У рамках свого звіту вона зустрілася з бійцями 74 батальйону 102 бригади, які базуються в Запорізькій області, неподалік від лінії фронту на сході України. Одна з історій, які вона записала, – про командира “Кременя”.

"Не хотіли даремно жертвувати людьми": командир 74 батальйону ТрО Прикарпаття про зміну стратегії наступу 1
Командир “Кремінь”

За шість миль від фронту ми з’єдналися з командиром 74 батальйону, який має позивний «Кремінь», що українською означає камінь, що викрешує вогонь. Кремінь став професійним військовим після першого російського вторгнення в 2014 році. У свій 50-й день народження, 24 лютого 2022 року, йому подзвонили і сказали швидко сформувати новий батальйон.

«У мене було два ноутбуки і купа паперів», — згадував він. Проте невдовзі йому вдалося зібрати батальйон цивільних добровольців із Карпатського регіону, які покинули безпеку західних гір України, щоб приєднатися до боротьби.

Зараз ці війська є ветеранами, на відміну від новачків, які пройшли підготовку в Європі і розпочали поточний контрнаступ у червні.

«Усі очікували, що контрнаступ піде дуже швидко, — згадував він, — але у нас було відносно мало часу, щоб підготувати нові батальйони. Час навчання в Європі був коротким, і кандидатам не вистачало досвіду на полі бою, до того ж вся територія була сильно замінована, а росіяни використовували хімічні снаряди та фосфор. Росіяни ведуть війну без будь-яких правил».

«Після того, як ми почали контрнаступ [у червні], його проаналізували, і стратегія змінилася, — пояснив Кремінь. – У липні ми головним чином цілилися та знищували їхню матеріально-технічну базу [удари за російськими лініями безпілотниками та ракетами]. Ми не хотіли даремно жертвувати нашими людьми».

Головне завдання нинішнього наступу — виштовхнути росіян і піти на Бердянськ, сказав Кремінь, маючи на увазі окуповане місто на Азовському морі, захоплення якого переріже сухопутний міст і розділить російський контроль над півднем України посередині.

“Якщо треба йти повільно, то так і буде, – сказав Кремінь. – Є прислів’я: Сім разів відміряй, а один раз відріж. Краще ретельно спланувати і зробити це правильно”.

«Якби у нас був ATACMS, це було б ідеально, — міркував він. – Тоді ми зможемо вражати їхні літаки та ракетні пункти [на землі], а також кораблі, які вони використовують для бомбардування міст».

Військовий водій «Солоний» 102 бригади, що базується під Запоріжжям, тримає експериментальний літак-дрон, над яким працює у вільний час за власні гроші.

"Не хотіли даремно жертвувати людьми": командир 74 батальйону ТрО Прикарпаття про зміну стратегії наступу 2
Водій “Солоний”

За словами Креміня, через відсутність літаків і ракет великої дальності ATACMS «безпілотники стають все більш важливими». Але на передовій кожен підрозділ залежить від родини, друзів або донорів, щоб зібрати кошти на більше та кращих безпілотників.

«Солоний» – колишній автомеханік, який пішов добровольцем відразу після вторгнення, тепер проводить вільні вечори, працюючи над створенням ударного безпілотника, замовляючи запчастини в Інтернеті та оплачуючи їх із власної зарплати.

“Солоний” з’явився з товстим білим предметом, схожим на іграшковий літачок. «Наступним етапом буде, коли він автоматично прямує до цілі, — сказав він, ніжно дивлячись на своє творіння. – Тепер він просто намагається літати».

Я запитала Креміня, як виживають фронтовики, незважаючи на відсутність полегшення. Він поплескав себе по серцю і сказав: «Я постійно кажу своїм бійцям: Ми творимо історію. Настав час показати себе, хто ми є, чи навпаки. Ми не хочемо, щоб наші діти проходили цю війну 100 років. Це дає нам мотивацію».

«Це теж мій мотив, – додав Солоний. – У мене є син і дочка, і я не хочу, щоб вони пройшли через це, і хочу, щоб вони жили в хорошій країні. Залишуся, поки витримає здоров’я, і – до моря».

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: