fbpx

Олег МАРУСЯК: У рамках проєкту «Велике будівництво» на Прикарпатті відремонтують понад 240 км доріг

Політика 19:06, 08.12, 2021

Дев’ять прикарпатських доріг (242,8 кілометрів), які потребують невідкладного капітального ремонту, за ініціативи народного депутата від фракції «Слуга народу» Олега Марусяка передано зі сфери управління Івано-Франківської облдержадміністрації до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України. Усі вони будуть включені в державну програму Президента України «Велике будівництво», а результат роботи ми побачимо вже наступного року. Про це детальніше говоримо в інтерв’ю з Олегом Марусяком.

Із чого розпочалася ініціатива передачі доріг місцевого значення в державне підпорядкування?

Першочерговим проблемним питанням для більшості мешканців Калуша і для мене як для новообраного народного депутата була вщент зруйнована об’їзна дорога. Змінити ситуацію на місцевому рівні було нереально, оскільки в бюджеті Калуської МТГ коштів на проведення її капітального ремонту не передбачено.

Ідея передачі комунальної дороги у державне підпорядкування спочатку здавалась утопічною, проте ми із моїм помічником Романом Дуткою знайшли механізми й зуміли організувати процес. Детально вивчивши існуючу практику передачі доріг до сфери державного управління (за часів незалежної України такої передачі практично не відбувалось), зрозумівши, що це можливо, ми спільно з тодішнім міським головою Ігорем Матвійчуком розпочали роботу над цим проєктом. Депутатський корпус Калуської міської ради тричі збирався на позачергову сесію, щоб затвердити виділення співфінансування виключно на проєктно-кошторисну документацію (ПКД).

Коли остаточне рішення Калуської міської ради було прийняте, розпочався процес співпраці з різними інстанціями. Не обійшлось і без методу «виключення помилок», перепон з боку держструктур, формальностей у візуванні дозволів. Комунікація між ДП «Укравтодор» та Івано-Франківською ОДА проходила за каденції різних очільників області, що затягувало процес…

Загалом питання погодження передачі дороги вирішувалось на різних рівнях і в різних структурах, серед яких: Калуська міська рада, Івано-Франківська ОДА, Служба автомобільних доріг Івано-Франківської області, управління капітального будівництва Івано-Франківської ОДА, Державне підприємство «Дороги Прикарпаття», Державне підприємство «Укравтодор», міністерства фінансів, інфраструктури, економіки, юстиції, Фонд держмайна та Державна служба статистики. А підсумковим документом усіх погоджувальних процедур стало розпорядження Кабінету Міністрів України про віднесення Калуської об’їзної дороги до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг.

Маючи позитивний калуський досвід, сьогодні ми взялися за справу передачі інших прикарпатських доріг місцевого значення до держаного підпорядкування.

Олег Марусяк - нардеп від Калуша

Чи були вже такі намагання в інших областях?

Практичними знаннями та досвідом, здобутим у процесі передачі Калуської об’їзної дороги, ми готові ділитися з представниками органів державної влади та органів місцевого самоврядування інших областей України, які зацікавлені у вирішенні аналогічних проблем.

До мене як народного депутата, до державних структур Івано-Франківської ОДА та до управління будівництва й інфраструктури Калуської міської ради вже надходять звернення з цього приводу. Дорожню карту можна намалювати, але основною запорукою успіху є чітке регулювання та контроль кожного етапу передачі.

Чи не виникало труднощів? Як у Києві вирішували це питання?

Коли в усіх інстанціях і держструктурах бачать, що ти не шукаєш жодної вигоди, окрім як для держави та громади, то здебільшого йдуть тобі назустріч. Продержавницька позиція дає можливість спілкуватися з усіма без винятку, і переживання стосовно того, що тебе десь можуть не почути, не прийняти, зникає просто тому, що ти робиш корисну справу. Основна ціль – процвітаюча Івано-Франківщина.

Які саме дороги місцевого значення передано у державне підпорядкування?

На сьогодні це дев’ять доріг:

  • С090901 Надвірна – Бистриця км 0+000-39+144 (протяжністю 39,144 км) із під’їздом до дороги Н-09 км 0+000-0+152 (протяжністю 152 м) загальною протяжністю 39,3 км;
  • О091401 Тлумач – Лісна Тарновиця (протяжністю 47,0 км);
  • С091002 Підкамінь – Княгиничі (протяжністю 8,7 км);
  • О091101 Креховичі – Дзвиняч км 0+000-46+482 (протяжністю 46,5 км);
  • О090304 Залуква – Боднарів км 0+000-18+600 (протяжністю 18,6 км);
  • С091032 Кутці – Рогатин км 0+000-3+574 (протяжністю 3,6 км);
  • С091229 Тулуків – Хлібичин км 0+000-6+400 (протяжністю 6,4 км);
  • О091402 Озеряни – Рожнів км 0+000-59+641 (протяжністю 59,6 км);
  • С090811 Рожнів – Кути км 0+000-13+051 (протяжністю 13,1 км).

Згодом дві із цих доріг об’єднають в одну: Озеряни – Рожнів – Кути.

За яким принципом були відібрані саме ці ділянки?

Основний і надважливий принцип у цій справі – найбільш використовувана і проїзна дорога має пріоритет перед тою, яка використовується менше. Очевидно, тут нічого не пов’язано з якимось особистісним ставленням до тих чи інших доріг. У розрізі області видно, що ми охопили Рогатинщину, Обертинщину, Гвіздець, Заболотів, Рожнів, Кути, Рожнятівщину, Делятин, Надвірну, Отинію, Тлумач, Озеряни, Олешани, Галич, Дзвиняч.

Олег Марусяк - про будівництво доріг

Для себе я накреслив план із п’яти населених пунктів (Отинія, Рогатин, Верховина, Болехів і Снятин), які необхідно транспортно розвантажити. До прикладу, Отинія: крім дороги Тлумач – Лісна Тарновиця, яку ми передали до державного підпорядкування, через селище проходить ще одна дорога державного значення Н-10, тому тут обов’язково підніматиметься питання об’їзної. Є можливість зробити об’їзну й у Снятині. У Верховині історія трохи складніша, але там також має бути об’їзна дорога, і ми над цим працюємо. Те ж стосується Болехова й Рогатина.

Сьогодні можемо похвалитися двома історіями: Калуш – уже відремонтована об’їзна дорога, Заболотів – роботи з ремонту об’їзної відбуваються в потужному режимі.

Чи не могла з цим питанням впоратись область? Про яку вартість ідеться?

Доки дороги в обласному підпорядкуванні, доти область мусить вишукувати кошти на їх ремонт. На реалізацію масштабних проєктів ресурсу в місцевих бюджетах не вистачає. За простими підрахунками, якщо десь близько 20 млн грн коштує 1 км дороги, то 250 км доріг обійдеться приблизно в 5 млрд грн. Саме такою є економія для нашого місцевого бюджету при зміні балансоутримувачів доріг (а цей процес, повторюю, є надзвичайно складним). Відтак доволі велике навантаження лягає на державний бюджет, але робимо все почергово, для того і працюємо.

Передача доріг стала можливою тільки тому, що близько 90% робіт на прикарпатських дорогах державного значення вже виконано. Виступаючи з трибуни ВР, міністр інфраструктури Олександр Кубраков сказав, що там, де найуспішніші просування у виконанні робіт із ремонту державних доріг, область матиме можливість віддати свої дороги з обласного значення у державне підпорядкування. Можливо, не всі в раді почули це, але я почув. Наразі ми перші в черзі щодо передачі доріг, і, наскільки я знаю, ця практика ще не поширилась. Але впевнений, що вже наступного року наш досвід використовуватимуть в інших областях.

Яка реакція громад на такий процес?

Я ніде раніше не афішував, що будемо робити процедуру передачі доріг, тому що сам до кінця не знав, чи вдасться нам це зробити. Коли ж ми досягли успіху, я, звісно, захотів донести цю інформацію до людей. Ми проїхали кожен відрізок цих автошляхів, спілкувалися з мешканцями, головами територіальних громад. Мушу сказати, що спочатку не всі однозначно сприймали інформацію, не всі до кінця розуміли, яку користь отримає громада від передачі дороги. Сьогодні ж для всіх вигода від цієї справи є очевидною.

Найближчим часом планую побувати у Тлумацькій територіальній громаді, Отинії, Олешанській ОТГ, бо ще не з усіма головами зустрівся, хоча й усіма дорогами проїхав.

У якому стані зараз передані дороги?

Подорож місцевими дорогами – то була інспекція суцільного бездоріжжя, де навіть виходив із ладу автомобіль. Але ми побачили придорожні села, визначились із пріоритетами, зрозуміли, що головніше, а що не на часі.

Наразі ми проінспектували понад 700 км доріг, і ще багато попереду. Загалом протяжність доріг, які можуть бути передані в державне підпорядкування та відремонтовані за кошти держбюджету, складає 2000 км.

Чи будете продовжувати займатися цим питанням у 2022 році?

Якщо наступного року утвориться черга серед областей з питань передачі доріг місцевого значення до державного підпорядкування, то я займатимусь об’їзними дорогами. Об’їзні дороги – актуальне питання чи не кожної окремої громади. Особливо це важливо для малих і середніх міст та селищ, які перенавантажені автотранспортом.

Упевнений, що завдяки спільним зусиллям невдовзі всі дороги Івано-Франківщини стануть зручними і привабливими. Завдяки національній програмі Президента України «ВЕЛИКЕ БУДІВНИЦТВО» вдається раціонально використовувати кошти державного бюджету на відновлення інфраструктури всіх областей України.

Тетяна Кривченко

ПРОМО

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: