fbpx

"Почали, частину зробили, а потім ті люди пропали". На Франківщині 3 роки не можуть закрити полігон

Суспільство 16:45, 26.08, 2021

На Верховинщині Івано-Франківської області посеред лісу гниє сміття на полігоні, який закрили три роки тому. У село Бережниця звозили відходи з усього району понад 35 років. Так утворилося високогірне стихійне сміттєзвалище на березі річки Бережниця, яка впадає в Черемош.

Голова Верховинської територіальної громади Василь Мицканюк розповів Суспільному, що рекультивацію розпочали минулого року, проте роботи припинилися через недофінансування.

Сім’я Галини Гріздак живе за 50 м від сміттєзвалища у Бережниці

Сім’я Галини Гріздак живе за 50 м відсміттєзвалища у Бережниці. Жінка розповідає, жителі села вимагали закриття полігону площею 1 га десятки років. І лише три року тому сільська рада дослухалася до селян та закрила полігон.

“Кожного ранку було чути запах. Було багато мух та змій. Нам це сміття дуже шкодило. Але ми і працювали на ньому, бо розуміли, що не закриється сміттєзвалище. Але люди відстояли – закрилося. Жителі й надалі не дозволять звозити сюди сміття, бо це — близько біля річки, та й такі краєвиди – шкода”, – каже Галина Гріздак.

Місцеві жителі перекривали дорогу та чергували цілодобово біля сміттєзвалища, щоб туди не заїжджали машини з відходами

Місцеві жителі перекривали дорогу та чергували цілодобово біля сміттєзвалища, щоб туди не заїжджали машини з відходами

Житель села Бережниця Михайло Зеленчук розповідає, що місцеві перекривали дорогу та чергували цілодобово біля сміттєзвалища, щоб туди не заїжджали машини з відходами. Зараз полігон закритий, проте сміття продовжує гнити на березі притоки Черемошу.

“Я боровся не за те, щоб cміттєзвалище просто закрили. Я хотів, щоб поставили сміттєпереробну лінію. Тому що закрили одне велике сміттєзвалище і виникло дуже багато скрізь маленьких стихійних”, – розповідає Михайло Зеленчук.

Рекультивацію сміттєзвалища підрядник розпочав минулого року, проте зараз роботи припинилися

Рекультивацію сміттєзвалища підрядник розпочав минулого року, проте зараз роботи припинилися

Ще один житель Бережниці Петро Харук розповідає, що рекультивацію сміттєзвалища підрядник розпочав минулого року, проте зараз роботи припинилися.

“Зараз вітри – все сміття розкидане по деревах. Форелі не було у нас. Обіцяли нам рекультивацію зробити. Почали, частину зробили, а потім ті люди пропали”, – розповідє Петро Харук.

Василь Мицканюк каже, що згідно з проєктом на рекультивацію сміттєзвалища необхідно понад 14 млн грн. Їх обласна рада повинна спрямувати з екологічного фонду області. Проте зараз таких грошей, за словами голови Верховинської громади, немає.

“У минулому році освоїли приблизно 2 млн. Тендер проводила на той час ще Криворівнянська сільська рада, на території якої розміщений полігон. Ця сільська рада входить зараз в нашу об’єднану територіальну громаду. Тому цього року виділили 555 тис. грн для продовження робіт”, — розповідає Василь Мицканюк.Сміттєзвалище у селі Бережниця

Підрядник Андрій Спринюк, компанія якого виграла тендер на рекультивацію сміття, каже, що роботи на виділені 2 млн грн виконав. Пів мільйона, які з бюджету заплатили цього року, за його словами, на роботи не вистачить.

“На ті гроші, які були виділені, ми рекультивували частину сміттєзвалища. Ми вирили котлован, розстелили бентонітові мати, заклали землю. Метр землі, потім метр піску і зверху заклали сміття. Після того ми мали це все накрити. Але в нас не вистачило грошей і ми роботи просто припинили”, – розповідає Андрій Спринюк.Затримка робіт з рекультивації звалища виникла і через позов обласної прокуратури до суду на Криворівнянську сільську раду

Затримка робіт з рекультивації звалища виникла і через позов обласної прокуратури до суду на Криворівнянську сільську раду

Начальник відділу кадрової, правової та мобілізаційної роботи Верховинської селищної ради Іван Мінилюк розповів, що затримка робіт виникла і через позов обласної прокуратури до суду на Криворівнянську сільську раду, яка уклала договір з підрядником.

“Їхні позовні вимоги — скасувати договір через те, що немає частини дозвільних документів на проведення рекультивації. По суті, обласна прокуратура стверджує той факт, що в селі Бережниця будують новий полігон твердих побутових відходів, а не проводиться рекультивація, а це не відповідає дійсності”, – каже Іван Мінилюк.

Сміттєзвалище у селі Бережниця

Прессекретарка обласної прокуратури Іванна Федик розповіла, позов до суду подали через те, що договір не відповідає екологічним нормам.

“Тут є порушення державних будівельних норм щодо відстані до житлової забудови, примикання до лісу, ґрунтових вод річки. Санітарна зона сміттєзвалища накладається на водоохоронну зону річки і саму річку Бережниця. Окрім того, договір уклали без проведення обов’язкової процедури оцінки впливу на екологію”, – каже Іванна Федик.

У село Бережниця звозили відходи з усього району понад 35 років. Так утворилося високогірне стихійне сміттєзвалище на березі річки Бережниця, яка впадає в Черемош

У село Бережниця звозили відходи з усього району понад 35 років. Так утворилося високогірне стихійне сміттєзвалище на березі річки Бережниця, яка впадає в Черемош

Екологиня Мирослава Миленька каже, що проблему з рекультивацією потрібно вирішувати терміново, адже речовини, які випаровуються та розкладаються, шкодять здоров’ю людей та екології.

“Сміття розкладається під впливом температури та води. З опадами фільтрат буде потрапляти в ґрунтові води. Він може рухатися на великі відстані, особливо якщо це — гірська місцевість. Це специфіка ландшафту. Під гравітаційними процесами фільтрат буде рухатися вниз по схилах, потрапляти в криниці, водоносні горизонти, які використовують люди для питної води”, — каже екологиня.

Сміттєзвалище у селі Бережниця

Начальник відділу управління екології облдержадміністрації Петро Кульба розповів, що цього року є шанс збільшити фінансування на рекультивацію сміттєзвалища. Для цього керівник Верховинської громади повинен звернутися до обласної ради. Далі — рішення за депутатами.

“Наразі шукають гроші. Думаю, що фінансування все ж таки вдасться збільшити, можливо, з понадпланових надходжень екологічного податку”, — каже Петро Кульба.

Також, за його словами, працівники комунальних служб зараз звозять сміття з Верховинського району на полігон у село Рибне, неподалік Івано-Франківська, долаючи понад 140 км.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: