fbpx

Рада змінила закон про освіту: у класі може бути 30+ дітей, старт навчання – не 1 вересня

Суспільство 20:56, 21.06, 2022

19 червня парламент вніс важливі зміни до Закону України “Про повну загальну середню освіту”.

Верховна Рада ухвалила закон № 7325, внісши тимчасові зміни до закону про загальну середню освіту, інформує  LIGA.Life

На час воєнного стану нардепи скасували обмеження на кількість учнів у класах та тривалість навчального року. Також під час війни трудовий договір із директором школи може бути продовжено без проведення конкурсу. Документ був надісланий на підпис президенту.

Що це означає

1) На час дії воєнного стану зупиняється положення про те, що навчання в школах починається з 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року.

Новий календарний навчальний рік може тривати різну кількість днів.

Тривалість навчального року, дату початку та/або закінчення визначатиме Кабмін, розповідає нардеп Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.

Гнучкість початку навчального року необхідна під час воєнного стану. Тому що не передбачити, що буде у серпні на різних територіях країни, зазначає глава “Ре:Освіти”, міністр освіти та науки 2016-2019 років Лілія Гриневич.

Але вирішивши, наприклад, розпочинати навчання у серпні для економії витрат на тепло, у місцевих громадах важливо провести інформаційно-роз’яснювальну роботу, повідомити батьків, з’ясувати, чи на місці діти, каже вона.

Норма про обов’язкові 175 днів, звертає увагу Гриневич, через бойові дії вже й так порушено частиною шкіл. Під час воєнного стану може бути менше навчальних днів, тому важливо передбачити додатковий годинник (принаймні дистанційно) для усунення прогалин у навчанні дітей. “Цього не вистачає, і про це слід подбати. Насправді у дітей великі прогалини у навчанні та через дистанційку протягом двох років епідемії ковіда, і тепер – через військові дії”, – наголошує вона.

Зняли норму про те, що у державних чи комунальних школах у початкових класах не може бути більше, ніж 24 дитини, а в середній та старшій школі – не більше 30 учнів. Крім очної (денної) та вечірньої форми навчання. Тобто класи збільшено лише для дистанційного навчання, уточнює Наталія Піпа.

Якщо школа працює на дистанційній камері, бере в клас 40 дітей, а потім вирішує вийти очно, то може ділити учнів на групи і займатися по черзі – 20 очно, 20 – слухає онлайн.

Директора школи можна призначати на посаду без конкурсу не більше ніж на шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану. “Це виправдано, тому що в умовах війни часто потрібно забезпечити виконання як мінімум рішень навчального процесу, а конкурс триває довго”, – каже Піпа.

Але ключове тут слово “можна”. Тобто ніхто не забороняє проводити конкурс, додає експерт Шведсько-Українського проекту “Підтримка децентралізації в Україні” та колишній директор департаменту освіти та науки Хмельницької ОДА Олег Фасоля.

“Призначення на конкурсній основі – гарна ініціатива. На територіях, де продовжуються бойові дії, це неможливо, там мають діяти норми закону. Але не треба всім відмовлятися від конкурсу”, – переконаний він.

Ще одна можливість закону – можна збільшувати кількість дітей у класі, додаючи туди дітей-переселенців, виносити це на розгляд педради , наголошує Піпа.

“Кожен педколектив вирішуватиме, як організувати навчальний процес. Діти, наприклад, можуть навчатися очно через день, або тільки початкова школа, а середня та старша змінюватись, або будуть позмінно”, – пояснює вона.

Питання щодо наповненості класів – вимушений крок в умовах війни, необхідний для дітей, чиї школи зруйновані чи пошкоджені, для залучення педагогів, які виїхали із зони бойових дій, каже Піпа: “Звичайно, буде нерозуміння на місцях. Таку кількість дітей вчити непросто. Але найкращого рішення у умовах немає.

Олег Фасоля називає це рішення виправданим для врахування кількості переселенців, адже в Україні міграційні процеси є непередбачуваними.

Законодавчу норму про зняття обмежень за кількістю учнів у класі, вважає Гриневич, було запропоновано насамперед задля економії бюджетних коштів. Тому що дозволяє заощадити субвенцію у регіонах, куди прибули діти-переселенці. “Коли дітей прибуло багато, треба відкривати нові класи. Втім, якщо збільшується кількість класів, збільшується і обсяг освітньої субвенції. З метою економії коштів, я так розумію, вирішили зняти обмеження, щоб у класі можна було навчати і 40, і 45 учнів” , – пояснює експертка.

КУРС писав, що рішення про формат навчального року 2022-2023 прийматиме місцева влада, – Шкарлет

 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: