fbpx

Сьогодні відсвяткували Перший Спас – медовий

Суспільство 18:45, 14.08, 2020
НА ФОТО: фото УНІАН

14 серпня християни УПЦ та УГКЦ святкують Медовий спас, або Маковія.

Медовий Спас – перший з трьох. Далі йдуть Яблучний і Горіховий. Яблучний уважається головним святом.

У цей день вшановують пам’ять відразу трьох відомих святинь: Животворящого Хреста Господнього, Образа Спасителя і Ікони Володимирської Божої Матері.

У день Маковія починається Успенський піст, який завершиться рівно через два тижні, 28 серпня, якраз на свято Успіння Пресвятої Богородиці. А значить, починаючи з Медового Спаса важливо дотримуватися заборон в раціоні: не можна їсти м’ясо, молоко і похідні продукти, рибу, яйця.

З 14 серпня починається період Спасівки. У цей час прийнято допомагати оточуючим, особливо тим, хто цього потребує.

Історія свята

Свято прийшло до нас з Візантії, де з’явилося в IX столітті. Вважають, що історія свята почалася в Константинополі, коли в місті бушувала страшна епідемія.

Щоб зупинити хворобу, з храму Святої Софії винесли частину хреста, на якому був розіп’ятий Син Божий, і освятили ним всі водойми і колодязі. Сталося диво – епідемія пішла з Константинополя.

Саме тому свято Медовий Спас ще називають Спасом на воді. У цей день проводиться освячення води в церквах, а також йдуть хресні ходи до водойм.

Традиції

До церкви несуть освячувати «маковійчики» – букети з польових квітів, м’яти, чебрецю та любистку, чорнобривців і волошок з обов’язковим додаванням макових головок.

«Маковійчики» вважали оберегами і тримали в будинку до весни, щоб захистити сім’ю від біди. Обов’язково букети повинна робити тільки жінка.

Також в храмах освячували воду і мед. Його після освячення залишали як милостиню в церкві. Є приказка: «На Медовий Спас і жебрак медок спробує». Але перед цим треба самому з’їсти ложку меду, запити трьома ковтками освяченої води – і хвороби не страшні, вірили наші прадіди.

Вдома господині на це свято готували пироги, млинці або вареники з маковою начинкою, але пісні.

В цей день також освячували колодязі. Це дуже давній звичай наших предків, пише УНІАН. Він коріниться у язичницьких віруваннях в живу силу води. Біля колодязя повинні стояти застелені святковими скатертинами два столи: на одному хліб-сіль і запалена свічка, на другому – свічка, свята вода і коливо (кутя). Після посвяти хлопці обсаджували джерело деревами або встромляли поряд свіжі гілочки.

Що не можна робити в цей день

Заборонено роботу в городі, на присадибній ділянці і вдома. Не можна копати, будувати, шити, прати або прибирати. Всю роботу зазвичай роблять напередодні.

Вже з наступного дня (15 серпня) не можна купатися в озерах і річках, інакше – за повір’ями – з’явиться ризик потонути або серйозно захворіти.

На Маковія варто утриматися від сварок, лайок і лихослів’я. Не можна бажати комусь зла, щоб не накликати на себе негатив і нещастя.

Прийнято готувати страви з меду і маку, але варто пам’ятати, що вони повинні бути пісними.

В цей день варто:

Відвідати храм і освятити кошик з продуктами.
Просити вищі сили відпустити всі гріхи.
Надавати допомогу всім, хто її потребує.

Прикмети

Медовий Спас означає кінець літа і початок осіннього періоду.
Сни в ніч на 14 серпня – віщі. Людина, яка народилася на Маковія, може стати непоганим пасічником.
Коли в це свято їдять першу ложку освяченого меду, потрібно загадати бажання – воно обов’язково збудеться.
Вважалося, що на Маковія жінкам прощаються всі гріхи, якщо вони попросять про це у свого ангела-хранителя.
На Медовий Спас потрібно починати посів озимих, якщо виконати посівні роботи раніше, то урожай буде поганим.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: