fbpx

"Сталеві духом": у Франківську відкрили виставку світлин поранених військових, щоби розказати про фантомний біль

Культура 07:48, 27.10, 2023

26 жовтня в інноваційному центрі “Промприлад. Реновація” відкрили фотовиставку “Сталеві духом”. На ній представили 26 світлин поранених українських воїнів, які зробив військовий фотограф Костянтин Сова.

Мета виставки – серед іншого розповісти про феномен фантомного болю.

"Сталеві духом": у Франківську відкрили виставку світлин поранених військових, щоби розказати про фантомний біль 1
Світлини на виставці

Один з учасників фотопроєкту “Сталеві духом” — стрілець 92 батальйону 107 бригади ТрО Андрій Дашкевич, розповідає Суспільне. Чоловік добровільно пішов воювати у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Боєць воював на Харківському та Донецькому напрямках.

15 липня 2023 року Андрій Дашкевич отримав поранення у боях за Бахмут. Військовий пережив ампутацію правої ноги, зараз проходить реабілітацію в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.

“Це жахливе явище. Це цілодобовий біль, який може бути від терпимого до нестерпного, який може штовхати людей до підвіконня. Він просто зводить з розуму, тому це досить серйозна проблема” — так про фантомний біль, що виник внаслідок ампутації, розповідає Андрій Дашкевич.

Військовий вирішив взяти участь у проєкті “Сталеві духом” у пам’ять про загиблих побратимів.

“Люди живуть, і приємно бачити, що тут вони не відчувають жахів війни. Це дається дорогою ціною, коштом життів, які безпосередньо мої побратими склали в тій посадці в той жахливий день. Тоді їхні сім’ї залишилися без батьків, без чоловіків”, — каже воїн Андрій Дашкевич.

35 фотографій за три знімальні дні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні зробив військовий фотограф Костянтин Сова для проєкту “Сталеві духом”. З них 26 він представив на виставці.

"Сталеві духом": в Івано-Франківську відкрили благодійну виставку світлин поранених військових
Андрій Дашкевич на фотовиставці “Сталеві духом”

“Мені сподобалося, що жоден з цих хлопців не скаржився на життя. Жоден з них не поскаржився на свого командира, на ситуацію, на війну. Це дуже круто. Тобто цивільні скаржаться, а військові — ні”, — каже Костянтин Сова.

Проєкт ініціювала Івано-Франківська обласна клінічна лікарня. Його ініціаторка та комунікаційниця закладу Надія Шегда каже: мета виставки — привернути увагу суспільства до наслідків війни, важких травм, з якими повертаються військові з фронту, а також зібрати гроші на препарати для боротьби з фантомним болем.

“Сьогодні ми оголошуємо благодійний збір. Реквізити можна знайти на сайті проєкту. Ми запрошуємо всіх долучатися. Лікарі можуть розповісти про те, як буде відбуватися лікування. Можемо розповісти, що за два тижні до виставки перші препарати, які зменшують фантомний біль, запропонували п’ятьом нашим військовим. Є свідчення про те, що фантомний біль значно знизився і вони почуваються набагато краще”, — розповідає Надія Шегда.

"Сталеві духом": у Франківську відкрили виставку світлин поранених військових, щоби розказати про фантомний біль 2
Вони не скаржаться: один із героїв

Фотопроєкт “Сталеві духом” втілюють за ґрант від громадського ресторану “Urban Space 100” та гроші від благодійників.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: