fbpx

В обласній філармонії поставлять виставу про франківку – легенду оперного співу Європи

Культура 14:15, 23.08, 2020

В Івано-Франківській обласній філармонії створять моновиставу, присвячену легенді оперного співу Ірині Маланюк.

Вистава називатиметься “Іра”.

Ірина Маланюк все життя працювала в оперних театрах Європи, втім завжди залишалась справжньою патріоткою Галичини, пише РАІ.

В обласній філармонії поставлять виставу про франківку – легенду оперного співу Європи 1
фото Збруч

“Життя Іри Маланюк є дуже цікавим та багатоаспектним. Багато людей її знають і пам’ятають. Це героїня не тільки нашого часу, але й нашого простору”, – каже Василь Тимків, директор Івано-Франківської обласної філармонії.

Роль співачки у виставі зіграє акторка Ольга Кожушок. Дівчина зізнається, її дуже зачепила історія життя Ірини Маланюк.

“Вжитися в роль насправді не так легко, бо це людина великого значення. Іноді я навіть сумнівалась у своїх силах і чи можу претендувати на роль Ірини Маланюк”, – розповідає Ольга Кожушок.

Моновистава триватиме трохи більше години. За цей час глядачам покажуть найяскравіші миті з біографії співачки.

Довідково. Ірина Маланюк (1919-2009) – українська та австрійська оперна співачка. Народилася у Станиславові 29 січня 1919 року. Її батько Осип Маланюк був лікарем і кузеном Соломії Крушельницької, а мати Ольга походила з роду французьких герцогів.

З шести років Ірина навчалася грі на фортепіано. Навчалася музики у Станиславівській консерваторії при польському музичному товаристві імені Монюшка. Відтак переїхала до Львова, де здобувала загальну освіту на природничому факультеті університету, та у 1937-1939 роках брала уроки у відомого оперного співака Адама Дідура, професора Львівської консерваторії.

У 1939 році Маланюк дебютувала на львівській сцені в партії Амнеріс в опері Джузеппе Верді «Аїда».

У 1940-1944 роках Маланюк – солістка Львівської опери. В лютому 1944 разом з родиною переїжджає до Відня, де вдосконалює майстерність у знаменитої вчительки співу Анни Бар-Мільденбург.

У 1945 році мер Граца запросив Маланюк співати в опері цього міста. З 1947 року вона – солістка Цюріхської опери. Згодом – солістка оперного театру Мюнхена, Віденської опери, з великим успіхом виступає на сценах Італії, Франції, Великої Британії, Іспанії, Аргентини, Німеччини, співає у міланській «Ла Скала».

У 1957 році у ФРН та в 1973 в Австрії одержала звання «каммерзенгерін» (камерної співачки), яке є найвищою відзнакою оперних співаків у німецькомовних країнах.

У 1965 році в Австрії Ірину Маланюк нагородили «Почесним хрестом знання і мистецтва».

Окрім гастролей, постійно брала участь у Шевченківських вечорах, які влаштовувала українська діаспора.

Після завершення кар’єри співачки почала викладати. У 1970-1989 роках Ірина Маланюк – професор камерного співу Академії музики та драматичного мистецтва у Граці.

У 1991-1992 роках співачка побувала у Львові та Івано-Франківську. 

У Франківську була кілька разів. У 2002 році, за її останнього приїзду, у філармонії відбулися концерт та презентація її книжки спогадів «Голос серця».

Хоча в 1944 році Ірі Маланюк довелося емігрувати до Відня, а потім переїхати до Швейцарії і прийняти громадянство цієї країни, до кінця життя вона наголошувала на своєму українському походженні. «Навіть своє ім’я співачка навмисне скоротила, щоб на концертних афішах його помилково не писали на польський (Ірена) чи російський (Іріна) манір, – розповідає Олександра Турянська, яка мала нагоду супроводжувати співачку під час її перебування в Івано-Франківську. – Здобувши визнання та славу у Європі, Іра Маланюк почувалася вигнанкою на чужині та з ностальгією згадувала рідний Станіславів…»

В обласній філармонії поставлять виставу про франківку – легенду оперного співу Європи 2
Ірина Маланюк у Львові
В обласній філармонії поставлять виставу про франківку – легенду оперного співу Європи 3
Фото з особистого архіву Олександри Турянської, Збруч

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: