fbpx

Науковці відтворили забудову часів Середньовіччя на Скелях Довбуша. ВІДЕО

Наша історія 19:10, 02.11, 2023

Прикарпатські науковці розробили тривимірну модель та 3D-візуалізацію ймовірної історичної дерев’яної надбудови періоду Середньовіччя на території комплексної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Скелі Довбуша».

Як виглядалит Скелі Довбуша в часи Середньовіччя

Пам’ятка розташована на території Болехівської громади. Тривимірна модель та 3D-візуалізація створені в рамках проєкту «Скелі Довбуша – подорож в легенду». Проєкт був одним із переможців 12-го обласного конкурсу проєктів та програм розвитку місцевого самоврядування. За результатами конкурсу Болехівська громада отримала фінансування на реалізацію проєкту. Загальна вартість проєкту становить 670,0 тис. грн (обласний бюджет – 500,0 тис. грн, бюджет Болехівської міської територіальної громади – 170,0 тис. грн).

Концепцію тривимірної моделі історичної дерев’яної надбудови розробив 3D-моделер, візуалізатор, архітектор Назарій Дубів у співпраці з доктором історичних наук, доктором філософії, професором кафедри етнології і археології, деканом факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету Миколою Кугутяком та кандидатом історичних наук, доцентом, завідувачем кафедри етнології і археології Прикарпатського національного університету Богданом Томенчуком.

Завдяки археологічним дослідженням Богдана Томенчука отримана інформація щодо розташування, глибини та розмірів штучного рову і валу, на якому розміщувались додаткові дерев’яні укріплення, а також схематичні креслення розміщення забудови та усні рекомендації.

Скелі Довбуша - природна фортеця

Досліджено також велику кількість джерел, зокрема праці вченого-краєзнавця Михайла Рожка та краєзнавця Романа Скворія, праці якого надані Галиною Якимів-Скворій, науковою співробітницею музею історії міста Болехова ім. Р. Скворія, та інших дослідників Скель. Кожний із них пропонував свою теорію наскельної забудови. 

На основі отриманої інформації та проведеного лазерного 3D-сканування Cкель, а також особистих спостережень – наявних збережених врубів та пазів – було розроблено декілька варіантів концепцій. З них вибрали найбільш достовірну. 

Скелі Довбуша, Бубнище, модель фортеці часів Середньовіччя

Саме завдяки новітнім технологіям лазерного 3D-сканування, чого досі ніхто не виконував на цій локації, вдалось отримати найбільш точну інформацію рельєфу Cкель Довбуша та прилеглого майданчика. В подальшому за допомогою програми для 3D-моделювання та візуалізації, а саме 3D MAX, допрацьовано інші деталі, сформовано ландшафт території, а найголовніше – втраченої дерев’яної забудови. 

Фінальною частиною роботи є 3D-візуалізація та презентаційний відеоролик, а також панорамне зображення ймовірної історичної дерев’яної надбудови періоду Середньовіччя у 360 градусів. 

Як інформує Болехівська міськрада, у проєкті «Скелі Довбуша – подорож у легенду» планували провести комплекс заходів, спрямованих на створення туристично-культурного продукту, який буде популяризувати Скелі Довбуша в селі Бубнище як один із туристичних магнітів Івано-Франківської області.

У рамках проєкту передбачалося облаштування території в підніжжі Скель Довбуша, створення портфоліо матеріалів та програмне забезпечення проєкту «VIRTUALUKRAINE.TRAVEL» Болехівської громади. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: