fbpx

"Війна відкриває людей": психолог "едельвейсів" про бойову реальність, страхи і характер

Суспільство 21:01, 08.04, 2024

У 10 гірсько-штурмовій бригаді “Едельвейс” разом із бійцями на передовій знаходиться група психологічного супроводу та відновлення. Начальник групи з позивним “Давид” розповів, у чому полягає робота військових психологів і як вони допомагають бійцям.

Психолог у будь-якому військовому підрозділі ЗСУ першим зустрічає новоприбулих, пояснює Давид. Знайомиться, вивчає, розподіляє військовослужбовців за діловими і моральними якостями, а також здійснює щоденний супровід. “В бойових умовах психолог – це та людина, що забезпечує готовність особового складу до виконання завдань”, – зазначає він.

“Давид” озвучує найбільш поширені проблеми, з якими стикаються солдати в бойових умовах.

“Багато хто приходить без досвіду строкової військової служби, або ця строкова служба не готувала їх до бойової реальності. Як би ти гарно не тренувався на полігоні, все одно перший бойовий вихід – це бойове хрещення. І саме подолання страху, боротьба з самим собою – це найважливіше”, – ділиться спостереженнями психолог.

Також, за його словами, є сімейні моменти, які додають складнощів. Плюс є нюанси у спілкуванні між чоловіками. “Кожен із нас – особистість. А буває, що хтось із побратимів чашку не помив, хтось сказав щось недоречне, якийсь не дуже анекдот розповів, – це також і про стосунки між людьми. Армія – це дуже великий колектив. Навіть якщо ти в зоні бойових дій, постійно під обстрілами, в постійній бойовій готовності, все одно якісь житейські моменти можуть складати проблеми, і їх треба вирішувати”, – описує психолог.

“Давид” пригадує, як допомагав зовсім молодому бійцю.

“Хлопчинка 2004 року служив в одному з наших гірсько-штурмових батальйонів. На його позицію, в зону його відповідальності, виїхав танк. Він взяв в руки РПГ, але так і не зміг вистрелити, бо впав в ступор. Перебував в цьому стані близько години. Тоді з ним довелося працювати доволі тривалий час. На жаль, психолог є не в кожній роті – це батальйонний рівень або бригадний. Відповідно, на місці першу психологічну допомогу надають побратими. Не завжди це можливо зробити через бойову обстановку. Тоді негативний досвід залишає глибокий відбиток – людину треба виводити зі стану стресу”, – розказує Давид.

За його словами, потрібно, щоби бійці, які пережили кризовий момент, його до кінця пропрацювали на місці з психологом – це дозволить у цивільному житті краще почуватися.

Психолог “Давид” умовно розділяє бійців на тих, хто прийшов на війну з 2022 і до половини 2023-го, та тих, хто приходить зараз. Каже, що люди першої хвилі були вмотивовані. І зараз вони вже трохи стомилися – їм потрібні ротації, відпочинок, щоби потім знову могли повернутися і далі йти до перемоги.

“До війни неможливо звикнути, – додає Давид. – Кожен захід на позиції, кожен новий бойовий епізод буде іншим, ніж той, який уже пройдено. Ти або приймаєш правила гри і починаєш адаптуватися, або адаптації не відбувається – і тоді починаються проблеми…”

“Хлопці, війна стосується кожного, долайте свій страх! – звернувся до цивільних військовий психолог. – Переступайте бар’єр, робіть крок і приєднуйтеся. Це не клич, це вимога часу. Нам з вами брати відповідальність і воювати до перемоги. Ми як теперішнє покоління відповідальні, з одного боку, перед своїми предками, а з іншого боку, перед своїми дітьми за те, щоби зберегти і відновити Україну – сильну і незалежну”.

Війна розкриває справжню людину, зазначає “Давид”. “Перед лицем смерті на адреналіні ти демонструєш свій справжній характер, своє справжнє “я” – і змінюєшся. Усвідомлюєш, що тільки ти несеш за себе відповідальність і тільки ти можеш щось змінити. Війна – це переосмислення життя, переоцінка цінностей, новий погляд на людей. Після війни ми точно будемо знати, що в мирному житті за своє щастя варто боротися”, – усміхається військовий.

КУРС писав: Або переможемо, або зникнемо: “едельвейси” закликають долучатися до ЗСУ. ВІДЕО

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: