fbpx

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО

Суспільство 20:05, 23.04, 2024

У Надвірній працює комунальний шелтер для внутрішньо переміщених осіб. Відкрили його у вересні 2023 року після капітального ремонту приміщення. Сьогодні у прихистку проживають 16 переселенців з Донецької, Луганської та Запорізької областей.

КУРС відвідав шелтер в рамках престуру, організованого Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України.

 “Шелтер розрахований на 20 ВПО. Зараз тут проживають 16 переселенців. Люди живуть в окремих кімнатах, а кухня та санвузли спільні”, — розповів начальник офісу соціальних послуг Надвірнянської міськради Василь Василенко.

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО 1

На ремонт приміщення під шелтер витратили близько 6 млн грн. З них понад 2 мільйони виділила міська рада, решта — внесок громадських організацій та благодійних фондів.

“Відповідно до постанови Кабінету Міністрів, поселяти у шелтер ми можемо тільки людей з територій, де ведуться бойові дії, та тимчасово окупованих”, — нагадує Василь Василенко.

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО 2

Спочатку планували, що люди мешкатимуть в прихистку шість місяців безкоштовно, а після цього — на платній основі. Але оскільки тепер прихисток входить у всеукраїнську мережу, з державного бюджету буде надходити відшкодування. Тому люди там мешкають безкоштовно і надалі.

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО 3

У шелтері живе переселенка з Донеччини Наталія Гайдова. З початком повномасштабної війни її сімʼя два тижні ховалася у підвалах від обстрілів. У квітні 2022 року Наталія з сином та доньками покинули рідний дім. З того часу сім’ї приходилося жити у різних прихистках.

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО 4

“За ці два роки переїжджали разів дев’ять. Жили у Вижниці, Кутах, Івано-Франківську. Спочатку в прихистках у садочках та школах. Потім переїхали в шелтер від Карітасу. Після цього знайшли будинок, возила дітей за 5 км в школу. Далі у Франківську жили у волонтерських трьох квартирах і двох гуртожитках”, — розповідає Наталія Гайдова.

Після численних переїздів жінка звернулася в Івано-Франківський департамент соціальної політики. Там їй запропонували надвірнянський шелтер, де сім’я нарешті осіла.

“Я приїхала у Надвірну, тут подобається. І сину добре: навчається зараз у військово-спортивному ліцеї-інтернаті, живе в казармі та повертається на вихідні. Доньки наразі в Києві, старша працює, молодша – вчиться. Коли приїжджають, виходимо всією сім’єю десь погуляти та відпочити. Хотіла б залишитися у Надвірній. Я вже знайшла роботу в готелі та проходжу стажування”, — каже жінка.

У цьому шелтері також мешкає 54-річний Віталій Мураль. Він родом з міста Новогродівка Донецької області. На початку повномасштабноговторгнення приїхав у Надвірну, а потім повернувся додому. Там 8 грудня 2022 року мобілізувався, воював у 93 бригаді.

“Я служив три місяці, там отримав контузію, три поранення. Вже тут пройшов МСЕК, дали другу групу інвалідності. Зараз в шелтері мені все подобається, але в подальшому хотів би купити квартиру у Надвірній”, — каже Віталій.

Як у Надвірній працює комунальний шелтер для ВПО 5

Після перемоги з шелтеру планують зробити гуртожиток для учнів, які проживають у віддалених селах Надвірнянської громади.

Як писав КУРС, шелтер-центр компактного проживання внутрішньо переміщених осіб також відкрили на Верховинщині у селі Буковець.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: