Емоційна дискусія з Укргідроенерго, науковцями, представниками громад та активістами про будівництво ГЕС на Дністрі була вчора в Комітеті ВР з екології.
І моя позиція, і позиція представників органів самоврядування Тернопільської області були однозначні: Івано-Франківська та Тернопільська області вбачають туристичний та рекреаційний розвиток Дністра, що несумісно з будівництвом і спорудженням ГЕС. Не потрібно витрачати 150 млн грн на ТЕО і давати його потім на погодження області та громадам (саме за такою процедурою хоче працювати Укргідроенерго), якщо саме будівництво ГЕС в наших областях неможливе в принципі.
Читайте також: Через нові ГЕС на Дністрі кілька прикарпатських сіл опиняться під водою, домівки втратять сотні родин
При цьому, якщо Укргідроенерго буде відомо про неможливість будівництва ГЕС як такого, що не відповідає стратегіі розвитку регіону, а виготовлятиметься ТЕО, то це створює можливість притягнення до відповідальності за нецільове витрачання коштів.
В нормальних європейських країнах спочатку проводиться екологічна оцінка проекту, детальне громадське обговорення і лише після принципової згоди на будівництво об'єкту починається планування будівництва.
В нас же Уряд "з голосу", без обговорення приймає програму розвитку гідроенергетики. Потім Укргідроенерго дуже швидко оголошує тендер на ТЕО за 150 мільйонів, а далі, як то кажуть, побачимо.
План захисту Дністра такий:
1. Сільські, селищні, міські ради приймають рішення про неможливість і заборону будівництва ГЕС на території своїх громад (відповідно до ст. 10 ЗУ "Про енергетику").
2. Всі рішення органів самоврядування, позицію адміністрацій спрямовуємо офіційними листами в Укргідроенерго з застереженням, що підприємство повідомлено про неможливість будівництва ГЕС і будь-які витрати можуть вважатися нецільовими.
3. Готуємося до оскарження в судовому порядку Програми розвитку гідроенергетики як такої, що прийнята з порушенням процедур.