середа, 23 травня

Богородиця, янголи, свастика і жаби: у Франківську з'явився химерний будинок

На вулиці Січових Стрільців, 30 в Івано-Франківську завершують будинок, фасад якого за стилістикою відрізняється від усього, що будувалося в місті досі.

Чудернацький фасад прикрашають скульптури, вікна – вітражі, плюс дрібний декор. Цими днями будинок ще й змінив колір – засяяв міддю.

"Ні, це не будинок з химерами, якщо проводити паралелі з відомим будинком у Києві, який так само вирізняється в загальній архітектурній стилістиці міста. Це – будинок  життя",  розповідає про концепцію камениці автор скульптур, член Спілки художників України Володимир Довбенюк.

Скульптор вважає будинок шедевром, бо той несе в собі "певну філософію".

"Це шедевр на рівні України. Цей будинок несе в собі філософію життя. Його можна вважати пам’ятником людському життю. Знаки, скульптури  вони промовляють, що там переплітається радість, сила волі, сила до життя: внизу – леви, орли, що все бачать і все знають, вгорі – свастика, символ сонця, яке рухає наше життя. І вінець  Матінка Божа, під покровом якої минає все наше життя. Матінка Божа  як символ вічності.  Це – шедевр за композицією, шедевр за поєднанням матеріалів",  переконаний Володимир Довбенюк.

Що стосується поєднання язичницьких і християнських символів, то в цьому випадку, вважає скульптор, якраз і виявляється його "філософія"  будинок відображає життя таким складним, яким воно є.

"Архітектор запропонував цікавий будинок – дуже динамічна композиція. Завершення теж має бути динамічним. Декор, такий, як він є зараз, – підсилює філософію, увиразнює концепцію будинку, робить його зразком європейського мистецтва",  відзначає він.

Розпис камениці в унікальній авторській техніці виконав відомий у Франківську дизайнер і художник Ярема Стецик. Він вперше застосував інтер’єрну технологію для оздоблення фасаду.

"Нам – майстерні "Особливі інтер’єри" – запропонували зробити фон під скульптурами (бетонними рельєфами). Ми дали колір і фактуру. Фарба, звісно,  може облізти, ми ж це робимо вперше в світі. До цього часу цю технологію застосовували в інтер'єрах. Колись вперше "Говорить Івано-Франківськ" так зробили  з декоративних штукатурок і вапняних основ. Маємо 6 років експлуатації, 6 успішних років експерименту. Цей же матеріал зараз покладений на фасаді. Як буде служити  будемо спостерігати. Через рік зробимо висновки",  розповів Ярема Стецик.

Дизайнер пояснив, що вагався між двома варіантами декору фасаду – теперішнім та аквареллю. Акварель набагато емоційніша, пояснює Стецик, ніж утілена "мідна версія". Зійшлися з власником на більш поміркованому варіанті.

"Такий декор фасаду  це було спільне зважене рішення. Хоча, з іншого боку, це був ризик для нас обох, звичайно",  посміхається Ярема Стецик.

Він каже, що вийшло гармонійно: "Мені дуже подобається  наша телевежа там в арці видна))"

"Звичайно, завдання було складне. Ставлення до будинку в мене було довший час незрозуміле. Я чекав різних сюрпризів, але не сподівався, що хтось мені дозволить щось запропонувати. А тоді ближче почав приглядатись до змісту, який закладений, і виявилось  дещо співзвучне з моїм розуміннями міста і людей у ньому є,  розповідає про роботу дизайнер. – Я побачив, що в тому всьому немає зла. Побачив, що є рослини і земноводні, звірі і птаство. Є людина-язичник – це для мене найяскравіше місце. І є людина- християнин під покровом Богородиці – найвище місце. Це все, як на Спаса – вишиванка, де форма – глибинна, а зміст  високий. О, там ще є синагога з куполами і зірками  можете пошукати. Але це моє особисте сьогоднішнє прочитання цього будинку. А кожен може читати собі своє, як йому лягає".

На думку дизайнера, цей будинок у стриманому кварталі не варто сприймати як золоту коронку в роті. 

"Стосовно ефекту золотого зуба, то, звичайно, металевий блиск має цей ефект. Але не варто його боятись, як заповідав Альтгамер. Чи не разить око? – мабуть, це просто яскравий будинок. Про смак і гармонію  є питання. Чесно: мені от "короїд" ще й як разить око, але я ще не можу його всього замінити. Це довгий шлях і тривала робота",  розмірковує дизайнер.

За призначенням будинок на Січових Стрільців, 30 – адміністративний центр із громадськими приміщеннями. На жаль, власник будинку відмовився пояснити, чому обрав для офісного центру таку химерну стилістику.

Франківці у соцмережах, обговорюючи чудернацьку новобудову, розділилися у думках: далеко не всі вважають її шедевром.

Художник Сергій Григорян безжальний в оцінках: "Цей будинок  то якийсь вінегрет... Немає загальної продуманості. Колір не в'яжеться із стихійною ліпниною і стихійним формоутворенням… Наше місто все більше перетворюється на село. Жахливий брудний квазібудинок... Можете в мене кинути камінь, але я так вважаю".

Найяскравіші коментарі – під постом Яреми Стецика про завершення роботи із фасадом.

Vitaliy KostyukovДумаю, цю будівлю будуть показувати приїжджим як щось... Вершина несмаку! Я б відмовився від роботи над таким проектом, ще на етапі спілкування з клієнтом! (якщо, звичайно, була б така можливість! Якщо ні, тиснув би до кінця, щоб зробити з нього щось більш естетичне!) Краще було віддати потрачені гроші на потреби бідних чи хворих, а гроші, до речі, потрачені немалі! Вітражі справжні!!! Я думав, фальш! Вражає, що в такий несмак вбухують таке бабло!

Anastasiia ObrizkivКоли я перший раз почула про то, що тут, окрім скульптур і вітражів у метало-пластикових вікнах, ще щось планується, то єдине, що блиснуло в моїй голові: "Його вже нічого не врятує". Цей фон, можна сказати, поглибив незвичність і приглушив вичурність того, що вже було.

Slavik ShkriblyakЛюди, ми не Барселона, ми з Івана пана взялися робити і чисто забули, хто ми є. Натягнули дешевих рішень і мавпуємо Європу на свій лад. Франківськ  це масштабований гуцул, який обліпив дерев'яну хату пластиковим сайдінгом.

Олесь ЧеркаА нам так сподобалось! Ми всі були в захваті. Це дуже пасує до енергетики і архітектури міста. Якщо будуть приїжджати до нас, я з гордістю буду показувати це творіння і пишатися тим, що я знаю творця.

Олександр ШишкаНе знаю... Як на мене, найбiльш дивний будиночок Франкiвська.

КОМЕНТУВАТИ
  • Larisa Tsarenkova 0 Відповісти а мне нравится! и чем больше будет интересных, а иногда и " необычных" домов,тем лучше. надоели эти серые , убогие хрущёвки! когда их уже снесут!
  • Alexander Kovtun 0 Відповісти ....А чи буде інтерв*ю з автором будови ? Хто дав право на мурала ?
  • Александр Вербовский 0 Відповісти Будинок цiкавий.Бiля нього хочеться постояти та подумати.Як i наша телевежа з пiдсвiткою стане одною з родзинок нашого Франека!!!