fbpx

Донеччанам презентували "традиції", "відвагу" та "жертовність" галичан. ФОТО

Суспільство 19:42, 26.01, 2017

Відомі діячі з Галичини та Донеччини стали героями соціальних постерів "Нас єднає Україна".

Автор проекту, журналістка зі Львова Мар’яна П’єцух спробувала розвіяти міфи про історичну, мовну, ментальну та культурну різницю між цими регіонами, пише "УП.Життя".

На 18 постерах попарно співставлені вихідці з Донбасу та Галичини.

Кожна пара героїв об'єднана певним гаслом, яке близьке як для донеччан, так і галичан. Їх об'єднує "традиція", "історія", "співучість", "мова", "відвага", "честь", "жертовність", "одержимість", "незламність".

"Обличчями" проекту стали українські письменники, бійці, співаки, священики, волонтери, ветерани УПА й АТО – Дмитро Білий, Мар’яна Савка, Юлія Куліненко, Соломія Чубай, Владислав Кириченко, Юрій Филюк, Ірен Роздобудько, Ігор Жук та інші.

Мар’яна П’єцух пояснює, що спочатку на цю ідею її підштовхнуло упередження з боку галичан відносно людей, що приїхали шукати притулок від війни на Західну Україну.

"Була ціль показати, що люди з Донеччини такі ж українці, як і ми. Це спроба вплинути на поширені стереотипи про "донецьких" як "недоукраїнців" чи "недопатріотів".

Цей проект, сподіваюсь, став відкриттям для тих, хто ніколи не був на Донбасі, не цікавився відомими прізвищами донеччан та раніше малював собі середньостатистичний образ "донецького" у вигляді замурзаного шахтаря чи кримінального елемента", – зазначає автор.

В 2015-му році виставку побачили мешканці Львова та Тернополя. Щоб охопити максимальну аудиторію, постери висіли на центральних вулицях міст.

Тепер проект привезли на Східну Україну в Краматорськ та розвісили постери на території мистецького простору "Вільна хата" (Двірцева, 28).

"На жаль, не всі донеччани мають можливість поїхати на Західну Україну і розвінчати свої міфи та страхи. Тому хочеться привезти їм трохи Галичини у вигляді розповідей про людей, які насправді нічим не відрізняються від них самих", – каже про головний задум виставки Мар'яна П'єцух.

"Українець – це не прописка, рівень патріотизму не вимірюється місцем народження, а українська душа не визначається містом проживання. Досить мислити стереотипами, шукати різницю замість бачити схожість, досить врешті цуратись одне одного".

Під час презентації гостей пригощали традиційною української різдвяною стравою кутею.

Була як рисова, яку частіше готують на Донбасі, так і пшенична, яка популярна на Галичині.

"Через кутю я спробувала пояснити, що попри певні відмінності в рецептурі нас все-таки об'єднує це різдвяний обряд, коли Святвечір усі починають з однієї страви.

Переконана, що не треба намагатися уніфікувати рецепти різних регіонів в якийсь єдино правильний, навпаки, в цьому унікальність України, що в нас стільки різних особливостей, які доповнюють одне одного, але точно не відрізняють нас", – додала Мар’яна.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: